همه چيز درباره پوكي استخوان » درمان قطعی وبدون عمل جراحی باداروهای گیاهی.دیسک کمروگردن سیاتیک وآتروز.سنگ کلیه.ناباروری ونازایی ضعف اسپرم وتخمدان.ناتوانی جنسی سرعت انزال میکروپنیس اعصاب ودیابتهمه چيز درباره پوكي استخوان

بیماری‌های مفاصل و استخوان تاریخ : 26 بهمن 1390 بازدید : 6040
چه كساني درمعرض خطر پوكي استخوان قرار دارند؟

1. در زنان بعد از يائسگي به علت توقف ترشح هورمون‌هاي زنانه و نقش مهم اين هورمون‌ها در استحكام استخوان ها، شيوع پوكي استخوان زيادتر مي‌شود. هورمون‌ زنانه (استروژن) در مقابل از دست رفتن استخوان محافظت ايجاد مى‌کند، جذب کلسيم را بهبود مى‌بخشد و اثر ورزش بر روى استخوان‌ها را افزايش مى‌دهد.

2. حدود نيمي‌از زنان مسن‌تر از 45 سال و 90 درصد زنان مسن‌تر از 75 سال به بيماري پوكي استخوان مبتلا مي‌شوند.

3. مردان مسن نيز به پوكي استخوان مبتلا مي‌شوند كه البته ميزان ابتلاي آنان كمتر از زنان است.

4. به طور تقريبي از هر سه زن يك نفر و از هر دوازده مرد يك نفر به پوكي استخوان مبتلا مي‌شوند

5. پيامد ها وعوارض پوكي استخوان

6. پوکی استخوان باعث کاهش کیفیت زندگی و برای برخی باعث معلولیت دائمی می گردد.

7. اغلب اوقات شکستکی هایی که به دلیل پوکی استخوان صورت می گیرد به طور کامل بهبود نمی یابند و افراد از این بابت رنج می برند.

8. شکستگی لگن از عوارض شایع پوکی استخوان است و بیمارانی که دچار شکستگی لگن می شوند در معرض خطر مشکلات زیادی در ارتباط با این بیماری قرار می گیرد.

9. بسیاری از کسانی که دچار شکستگی لگن در رابطه با پوکی استخوان می شوند، نیاز به پرستاری طولانی مدت برای مراقبت در منزل بعد از دوره بهبودی اولیه به علت عوارض مرتبط با شکستگی پیدا می کنند.

10. مرگ و میر افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند و دچار شکستگی لگن شده اند، در 12 ماه اول بعد از شکستگی لگن در حدود 20 ٪ است.

11. کیفوز پوکی استخوان عارضه جدی است که در آن شکستگی مهره در نهایت به تغییر شکل ستون فقرات می انجامد، که باعث می شود فرد بیمار کوهان دار به نظر برسد، این عارضه می تواند باعث مشکلات تنفسی نیز بشود.

12. تغذيه، نقش مهمي در بروز يا پيشگيري از پوكي استخوان به عهده دارد و افرادي كه كلسيم كافي در رژيم غذايي آنها وجود ندارد يا ويتامين د ويا ويتامين ث كافي دريافت نمي كنند، بيشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.

13. كلسيم يكي از اجزاي سازنده استخوان است و غذاي روزانه هر فرد بالغ بايد حداقل حاوي 1000 تا 1200 ميلي‌گرم كلسيم باشد. البته اين مقدار نياز در زنان باردار، شيرده، يائسه، افراد مسن و درسنين بلوغ بيشتر بوده و بين 1500 تا 2000 ميلي‌گرم است.

14. منابع حاوی کلسیم عبارتند از شیر مادر، هر نوع شیر و غذایی که از شیر تهيه شده است (مانند پودر شیر، پنیر، ماست، دوغ ، كشك ، بستني و قره‌قوروت) و ماهی های کوچک مثل ماهي كيلكا که با استخوان خورده می شوند، انواع حبوبات ( نخود و لوبیا، عدس،ماش..)، سبزی های برگ سبز تیره ( جعفري، ، كرفس، برگ چغندر).

15. بايد توجه داشت كه هر چه ميزان چربي شير ومواد لبني بشيتر باشد ، كلسيم آن كمتر اشت . بنابر اين براي تامين كلسيم مورد نياز بدن بايد از شير ولبنيات كم چرب ( كمتر از %5/1) استفاده كرد.

16. ساير منابع حاوي كلسيم عبارتند از: كلم پيچ، گل كلم ، كلم بروكلي ، نخودفرنگي ،شلغم، ترب، هويج، پرتقال، انگور و توت فرنگي، خرمالو، زيتون، ، كشمش، بادام، كنجد.

17. مصرف کم شیر به عنوان یکی از مواد غذایی غنی از کلسیم، یکی از علل دریافت ناکافی کلسیم از برنامه غذایی روزانه در خانوارهای ایرانی باشد.

18. هر لیوان شیر دارای ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم است. مقدار مناسب دریافت روزانه کلسیم برای بزرگسالان بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم است .

19. افرادي که نمى‌توانند در برنامه غذائى خود کلسيم کافى را بگنجانند، مى‌توانند با نظر پزشک، از مکمل‌ها استفاده کنند.

20. ويتامين د براي استحكام استخوانها ضروريست. ویتامین د به جذب کلسیم و فسفر از روده کمک کرده و موجب بکار گیری این مواد معدنی در ساختمان استخوان ها و دندان ها می شود.

21. کمبود طولانی مدت ویتامین د منجر به کاهش جذب کلسیم شده و خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد. مواد غذایی غنی از ویتامین د عبارتند از شیر، کره، پنیر، کشک، ماست و روغن حیوانی، ماهی های چرب، زرده تخم مرغ و جگر.

22. فرآورده‌هاى لبنى محتوى ويتامين د از بهترین منابع کلسيم در رژيم غذائى به‌شمار مى‌روند.

23. مصرف زیاد نمک احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد، بصورتی که به ازای مصرف هر۲۳۰۰ میلی گرم نمک،۴۰ میلی گرم کلسیم بدن از دست می رود.

24. مصرف روغن جامد و نوشابه های گازدار از جمله عواملی هستند که که بر روی جذب کلسیم تاثیر گذاشته و احتمال ابتلا به پوکی استخوان را بالا می برد.

25. مصرف مقدار زیاد فسفر در رژیم غذایی به شدت جذب روده ای کلسیم را کاهش می دهد. به طور مثال با مصرف زیاد نوشابه های گازدار که در ترکیب خود حاوی اسید فسفریک هستند در عمل بخش عمده ای از کلسیم جذب نخواهد شد.

26. فعالیت بدني و ورزش باعث استحكام استخوان‌ها در هر سني مي‌شود. عدم تحرك و استراحت زياد باعث تحليل استخوان‌ها و پوكي آن مي‌شود و دردهاي استخواني را بيشتر مي‌كند.

27. فعالیت بدنی روزانه با افزایش جذب کلسیم به سلامت بدن انسان به ویژه استخوان ها کمک زیادی می کند. بهترين، مفيدترين و بي‌خرج‌ترين ورزش براي انسان‌هاي بالغ و به ويژه افراد مسن پياده‌روي است. توجه داشته باشيد كه ورزش‌هاي تحمل وزن، مثل پياده روي نقش مهمي ‌در رسوب كلسيم در استخوان‌ها دارند. ورزش‌هايي كه فشار و تحمل استخواني ندارند كم‌تر از ورزش‌هاي تحمل وزن در اين مسئله اثر مثبت دارند.

28. مصرف الكل، سيگار، قهوه فراوان از عوامل افزايش دهنده و تشديد كننده پوكي استخوان هستند.

29. كساني كه خود سيگار مي‌كشند يا همنشين سيگاري‌ها هستند، در معرض پوكي استخوان زودرس قرار دارند و زناني كه سيگار مي‌كشند دچار پوكي استخوان شديدتري مي‌باشند.

30. با داشتن برنامه غذایی و فعالیت های بدنی مناسب، می توانیم حافظ سلامتي استخوان‌ها یمان بوده و از ابتلا به پوكي استخوان در ميان‌سالي و پيري جلوگيري کنیم.

  smaler text size normall text size bigger font size print page send to friend bookmark this page  11عامل ایجاد کننده پوکی استخوان را بشناسیم

11عامل ایجاد کننده پوکی استخوان را بشناسیم

 

 استخوان بافت زنده ای است که از دو لایه داخلی و خارجی تشکیل شده است. لایه داخلی ضخیم بوده و از شبکه های محکمی تشکیل شده که توده استخوانی را ایجاد می کند. در بدن انسان استخوان ها به طور مرتب ساخته شده و از بین می روند.

البته سرعت این روند در تمام عمر فرد یکسان نیست، به طوری که توده استخوانی در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی به حداکثر میزان خود می رسد و سپس به تدریج کاهش می یابد.

حداکثر توده استخوانی در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل ارثی، تغذیه، فعالیت بدنی و شیوه زندگی در طول دوره رشد بستگی دارد.

اگر میزان تخریب استخوان بیش از ساخته شدن آن باشد، فضاهای بین شبکه های داخلی استخوان بزرگ می شوند و اصطلاحا پوکی استخوان اتفاق می افتد.

در این وضعیت، استخوان ضعیف شده و با کوچک ترین ضربه دچار شکستگی می شود. این پدیده در سنین سالمندی شایع بوده اما با اقدامات ساده ای می توان آن را به تاخیر انداخت یا شدت آن را کاهش داد.

پوکی استخوان اغلب تا زمان شکستگی استخوانی علامتی ندارد

اهمیت پوکی استخوان در آن است که اغلب تا زمان شکستگی استخوانی علامتی ندارد. ستون فقرات، استخوان ران، لگن، مچ دست و انتهای ساعد به ترتیب شایع ترین محل هایی هستند که در اثر پوکی استخوان دچار شکستگی می شوند.

بسیاری از شکستگی های ستون فقرات تنها با درد شدید پشت همراه هستند و علامت دیگری ندارند. انحراف ستون مهره ها در اثر جوش خوردن خودبخودی آنها می تواند از علایم این بیماری باشد.

چه عواملی ایجاد کننده پوکی استخوان هستند؟


1-سن: با بالارفتن سن، تراکم استخوان در هر دو جنس به تدریج کاهش می یابد؛ به طوری که از حدود ۴۰ سالگی نیم تا یک درصد در سال کاهش می یابد.

2-جنس: پوکی استخوان در زنان به دلیل کم بودن توده استخوان و پدیده یائسگی شایع تر است؛ به طوری که زنان در هر سنی ۴ تا ۵ برابر مردان دچار شکستگی استخوان می شوند.

3-یائسگی و کاهش هورمون های جنسی: هورمون های جنسی نقش مهمی در استحکام استخوان ها دارند. بنابراین هر عاملی از جمله یائسگی که باعث کم شدن این هورمون ها شود پوکی استخوان را تسریع می کند.

4-سابقه فامیلی: در صورت سابقه شکستگی در بستگان نزدیک (پدر، مادر، خواهر و برادر) احتمال ابتلا به شکستگی تا دو برابر افزایش می یابد.

5-نژاد و عوامل ارثی: نژاد آسیایی و افرادی که پوست و موی روشن دارند، بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند.

6-جثه بدنی: استخوان بندی ظریف و جثه کوچک تر موجب افزایش احتمال پوکی استخوان می شود.

7-بیماری های همراه: برخی بیماری ها نظیر بیماری های مزمن کبد و کلیه، دیابت نوع۱، افزایش هورمون تیروئید و پاراتیروئید، اختلالات هورمون های جنسی، اسهال مزمن و اختلالات سوء جذب، بی اشتهایی عصبی، پیوند اعضا و برخی سرطان ها باعث افزایش احتمال ابتلا به پوکی استخوان می شوند.

8-مصرف داروها: مصرف طولانی مدت داروهای حاوی کورتون، داروهای ضد صرع و داروهایی که برای درمان بیماری های تیروئید مصرف می شوند؛ موجب بروز پوکی استخوان می شود. این دسته داروها حتما باید با تجویز پزشک و درصورت نیاز با مکمل های دارویی مانند کلسیم و ویتامین «د» مصرف شوند.

9-ورزش و فعالیت بدنی: ورزش سبب افزایش رشد استخوانی بویژه در کودکی و دوران بلوغ می شود. ورزش مناسب و متناسب با سن به طور مستمر موجب افزایش تراکم استخوانی می شود.

10-رژیم غذایی: کلسیم باعث قوی شدن استخوان ها می شود. ویتامین «د» نیز مانند کلیدی است که باعث ورود کلسیم به استخوان ها و استحکام آنها می شود. مصرف این دو ماده در رژیم غذایی به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند.

11-مصرف دخانیات و الکل: مصرف دخانیات شامل سیگار، قلیان، پیپ و چپق موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی می شود که به تسریع پوکی استخوان می انجامد. مصرف الکل نیز با کم کردن فعالیت سلول های سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می شود.

پوکی استخوان چگونه منجر به شکستگی می شود؟

حدود ۵ درصد زمین خوردگی ها منجر به شکستگی می شوند

 مسلما استخوان هایی که استحکام کافی برای حفظ تعادل بدن را نداشته باشند، به راحتی متعاقب نیروهای جزیی مانند زمین خوردن و یا سقوط از پله دچار شکستگی می شوند.

به همین دلیل شایع ترین علت شکستگی های ناشی از پوکی استخوان سقوط و زمین خوردن است. عواملی مانند موانع محیطی، نور کم، اختلال بینایی، فراموشی و استفاده از داروهای خواب آور در افزایش احتمال سقوط و شکستگی نقش دارند.

پوکی استخوان علامتی ندارد اما با مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • کاهش قد به میزان حدود ۳ سانتی متر نسبت به دوران جوانی
  • قوز درستون فقرات که به تازگی ایجاد شده باشد
  • شکستگی دراثر ضربه خفیف یا زمین خوردن جزیی

 

اگر به پوکی استخوان مشکوک شدیم، چه کنیم؟

بخاطر داشته باشید که پوکی استخوان براحتی قابل تشخیص و درمان است. تشخیص پوکی استخوان توسط پزشک و با اندازه گیری تراکم استخوان انجام می شود.

اندازه گیری تراکم استخوان یک ر وش بدون درد است که با استفاده از دستگاه مخصوصی انجام شده و حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد.

در صورت تشخیص پوکی استخوان با بکارگیری توصیه های دارویی و غیردارویی می توان از پیشرفت پوکی استخوان و شکستگی استخوان که مهم ترین عارضه آن است پیشگیری کرد.

رعایت رژیم غذایی، ترک مصرف دخانیات و فعالیت بدنی مناسب از پیشرفت پوکی استخوان جلوگیری می کند. داروهای موثر در افزایش توده استخوان باید با تجویز پزشک مصرف شوند. در صورت نیاز به این داروها آنها را مطابق دستور دارویی و بطور مستمر استفاده کنید.

در صورت بروز پوکی استخوان برای پیشگیری از شکستگی چه باید کرد؟

با پیش بینی دستگیره و نرده در محل پله، آشپزخانه و حمام؛ کنترل مستمر موانع عبور و مرور و استفاده از صندلی یا چهارپایه در حمام و آشپزخانه از زمین خوردن جلوگیری کنید.

همچنین اگر از داروهای آرام بخش استفاده می کنید حتما محل رفت و آمد خود را در شب کنترل کنید تا مانعی سر راه شما نباشد.

چگونه از بروز پوکی استخوان پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از پوکی استخوان قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب به دریافت ویتامین «د» کمک می کند.

از منابع کلسیم و ویتامین «د» به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

از مصرف دخانیات به هر شکل (سیگار و قلیان) خودداری کنید.

ورزش مستمر و متناسب را در برنامه زندگی خود بگنجانید.

پزشکان چه توصیه های غذایی برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان دارند؟

غلات، لبنیات، حبوبات، سبزی، ماهی و میوه را در رژیم غذایی خود بگنجانید. مصرف روزانه سه لیوان شیر یا ماست کم چرب (یا دو قطعه پنیر بجای هر لیوان شیر) می تواند کلسیم مورد نیاز روزانه بدن را تامین کرده به سلامت استخوان ها کمک می کند.

از مصرف نوشابه یا قهوه خودداری کرده و دوغ کم نمک را جایگزین آن کنید. روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید.

ماهی ها، جگر و تخم مرغ منابع غذایی حاوی ویتامین «د» هستند؛ از آنها در برنامه هفتگی غذایی خود استفاده کنید.

اگر قادر به انجام انواع ورزش ها نیستید حداقل سه بار در هفته به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.

پیاده روی بهترین جایگزین برای انواع ورزش ها جهت جلوگیری از پوکی استخوان است.

  smaler text size normall text size bigger font size print page send to friend bookmark this page چند نکته مهم در مورد پوکی استخوان

چند نکته مهم در مورد پوکی استخوان

 

استئوپروز یا پوکی استخوان یک بیماری پرهزینه بوده که ممکن است لطمات جبران ناپذیری به نیروی کار و سطح رفاه عمومی وارد کند و با توجه به مسن شدن جمعیت کشور این بیماری در سال های آینده شیوع زیادی خواهد داشت که با اجرای برنامه های پیشگیرانه می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

استخوان به عنوان یک بافت زنده از دو لایه خارجی ضخمیم و لایه داخلی شبکه هایی محکم و سفت شبیه لانه زنبور تشکیل شده است وقتی سوراخ های ما بین شبکه ها (لایه داخلی) به علت تخریب بافت بزرگ شوند به آن پوکی استخوان می گویند.

در اثر چنین تغییری استخوان ضعیف شده و با کوچکترین ضربه دچار شکستگی می شود. از دست دادن استخوان ها به طور خاموش و بی سر و صدا اتفاق می افتد و اغلب هیچ علامتی تا زمان رخ دادن شکستگی وجود ندارد.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت بیماری استئوپروز ( پوکی استخوان ) را همراه سکته قلبی، سکته مغزی و سرطان ، چهار دشمن اصلی انسان در عصر حاضر است چرا که بعد از ۳۵ سالگی فرایند پوکی استخوان شروع می شود به نحوی که از سن ۶۵ سالگی از هر ۳ زن ، یک نفر دچار شکستگی مهره و پس از ۷۰ سالگی از هر ۵ زن یکی دچار شکستگی استخوان لگن بدنبال پوکی استخوان می شود.

 ستون فقرات، ران، لگن، مچ دست و قسمت فوقانی بازو از مهترین اندام های بدن هستند که دچار شکستگی می شوند.


عوامل مستعدکننده پوکی استخوان به دسته قابل کنترل و غیرقابل کنترل تقسیم می شود که گروه قابل کنترل شامل ورزش نکردن، کمبود کلسیم و ویتامین D، سیگار کشیدن و رژیم غذایی نا مناسب است که که با اصلاح این موارد از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

اما عوامل غیرقابل کنترل در پوکی استخوان که در قالب سن، جنس، یائسگی، سابقه فامیلی، نژاد، وزن و اندازه استخوانها، بیماری های مزمن و داروها دسته بندی می شود که از حیطه افراد خارج است.

قطعی ترین روش ” اندازه گیری تراکم استخوان“ می باشد که بدون درد است و با استفاده از دستگاه مخصوص میزان تراکم در استخوان ران و ستون مهره ها اندازه گیری می شود که با تشخیص اولیه پوکی استخوان می توان آن را متوقف یا از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

برای افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند، هر نوع ورزشی مناسب نیست. باید بدانند شروع به ورزش و افزایش فعالیت های فیزیکی در هر سنی امکان پذیر است تداوم ورزش و فعالیت های فیزیکی باعث اثرات مثبت بر روی عضلات و استخوان ها می شود ورزش هایی مانند جست و خیز و پریدن و برخی حرکات یوگا برای افراد پیر مناسب نیستند زیرا ممکن است با ایجاد فشار بر روی استخوان ها سبب ایجاد شکستگی شوند.

ابتلا به کمردردهای حاد و در نهایت مزمن، شکستگی انتهای استخوان ساعد و سر استخوان ران و افتادن دندانها از شایع ترین علائم بروز پوکی استخوان است.

پوکی استخوان

کنترل وزن و پیشگیری از چاقی، دریافت کلسیم کافی ( حداقل ۱۲۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز ) و ویتامین دی (۸۰۰ تا ۴۰۰ واحد در روز )، پرهیز از مصرف الکل و سیگار ، غذاهای پرنمک و رژیم پر پروتئین، جایگزین کردن نوشابه های طبیعی ( آبمیوه ، دوغ، انواع شربت ها ) به جای نوشابه های کافئین دار ( انواع کولا و قهوه )، مصرف روغن های غیر اشباع مثل آفتاب گردان ، ذرت ، زیتون، قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت ۳۰ تا ۱۵ دقیقه ( نور خورشید از پشت شیشه و لباس بی تاثیر است) انجام فعالیت بدنی منظم در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان توصیه می شود.

هم چنین پزشکان دریافت کلسیم بیش از نیاز عادی در موارد حاملگی و شیر دهی و احتراز از بارداری مکرر و با فاصله کم را ضروری می دانند.

زمین خوردن در افراد مسن شایع و از عوارض آن زخمی شدن، شکستگی و بستری شدن در بیمارستان است که بدنبال آن شخص بطور موقت در انجام کارهای شخصی خود ناتوان و از اجتماع منزوی می گردد و دچار ناراحتی های روحی و روانی مانند افسردگی می شود.

کف حمام باید پوششی داشته باشد که مانع از لیز خوردن بشود. دستگیره هایی در حمام نصب شود که بتوان هنگام از دست دادن تعادل از آنها استفاده نمود. استفاده ازصندلی یا چهارپایه در حمام در جلوگیری از افتادن توصیه می شود.

در آشپزخانه نیز باید وسایل حفظ تعادل در دسترس باشد. پله ها مجهز به نرده باشد تا هنگام بالا و پایین آمدن بتوان به عنوان تکیه گاه از آنها استفاده کرد.

حرکات ورزشی در آب، تحریکات الکتریکی پوست که باعث تحریک عصب می شود، همچنین داروها نیز در کاهش درد هنگام شکستگی استخوان اثر بخش هستند.

داروهایی مانند (بیسفوسفونات ها) باعث افزایش تراکم استخوان شده، سرعت و پیشرفت نازک شدن استخوان ها را به تعویق می اندازد در نتیجه شانس شکستگی را کاهش می دهند.

همچنین نتایج تحقیقات نشان می دهد  زنانی که به امید جلوگیری از پوکی استخوان در سن بالای ۵۰ سال به طور مرتب از مکمل های کلسیم استفاده می کنند، نسبت به دیگران به میزان بسیار جزئی از ابتلا به پوکی استخوان در امان هستند.

 زنانی که از مکمل های کلسیم استفاده می کنند، از هر ۱۰ هزار مورد، ۱۰ مورد دچار شکستگی استخوان لگن می شوند، اما آنهایی که از چنین قرص هایی استفاده نمی کنند، از هر ۱۰ هزار مورد، ۱۴ مورد به این مشکل مبتلا می شوند.

 میزان شکستگی های لگن در زنان بالای ۶۰ سالی که از مکلمل های کلسیم استفاده می کنند، ۱۹ درصد و در بقیه افراد ۲۴ درصد است، اما آنچه قابل توجه است، تاثیر روانی این مکمل ها و تلقینی است که در افراد به واسطه مصرف آنها ایجاد می شود.

 به منظور جلوگیری از پوکی استخوان در سن بالای ۵۰ سال صرفا به امید قرص های کلسیم نباشند زیرا مصرف زیاد این گونه قرص ها نیز موجب بروز عوارضی نظیر ایجاد سنگ های کلیه می شود.

پوکی استخوان

 در مصرف نوع کلسیم باید دقت نظر داشت زیرا نیترات کلسیم به مراتب بیشتر و بهتر از کربنات کلسیم جذب می شود ، به ویژه اگر به همراه ویتامین D مصرف شود ضمن اینکه آنچه بیش از هر چیز برای جلوگیری از پوکی استخوان موثر تشخیص داده شده، ورزش و تحرک در دوران جوانی و مصرف لبنیات به همراه سبزیجات برگ سبز است .

همچنین محققان می گویند  بی تحرکی، مصرف دخانیات و رژیم غذایی نادرست از عوامل اصلی ایجاد پوکی استخوان در بانوان به خصوص پس از سنین یائسگی است.

 استخوان های بدن بخصوص در بانوان در سنین میانسالی و پس از یائسگی با از دست دادن بافت خود دچار پوکی و مستعد شکستگی می شود که این امر خصوصا در استخوان های ستون فقرات و استخوان سر لگن بیشتر اتفاق می افتد که فرد با اولین زمین خوردن دچار شکستگی استخوان می شود.

 بهترین راه ها برای مقابله با پوکی استخوان شامل ورزش و پرهیز از بی تحرکی، عدم استفاده از دخانیات و داشتن رژیم غذایی سرشار از کلسیم است.

 مصرف روزانه شیر، ماست (که بیشترین میزان کلسیم را داراست)، کشک، سبزیجات و میوه ها در کنار مکمل های کلسیم می تواند در حفظ بافت استخوان ها موثر باشد و از تخریب بیشترشان جلوگیری کند.

درمان این بیماری در سنین پس از یائسگی از طریق تجویز مکمل های حاوی کلسیم، ورزش مناسب سن و سال فرد، داروهای ضدپوکی استخوان و در موارد خاص و با تشخیص پزشک هورمون درمانی است.
  smaler text size normall text size bigger font size print page send to friend bookmark this page منبع تغذیه استخوان ها

منبع تغذیه استخوان ها

 

در دوران جوانی استخوان ها استحکام و قدرت خوبی دارند . اما به موازات افزایش سن و رسیدن به دوران میانسالی شروع به تحلیل رفتن می کنند. در زنان این روند بعد از بروز یائسگی افزایش می یابد.خوشبختانه روش های مفیدی برای کند کردن و به تعویق انداختن این روند وجود دارد.یکی از بهترین این روش ها کنترل رژیم غذایی است. مصرف غذاهای مناسب و مفید توده استخوان را در کیفیت مطلوبی حفظ می کند.
 
1-    شیر: یکی از مهمترین و اصلی ترین منابع کلسیم شیر است .

2-    ماست و پنیر: از دیگر محصولات لبنی ماست و پنیر است که به سهم خود حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم می باشد و نیاز بدن را در این زمینه مرتفع خواهد کرد. لذا لازم است که در برنامه غذایی خود این دو محصول لبنی را نیز بگنجانید.

3-    ماهی ساردین: از جمله غذاهای دریایی حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم است که باید به آن توجه کرد.

4-    کلم چینی: ماده معدنی کلسیم در بعضی از سبزیجات به وفور یافت می شود.مثلا کلم چینی یکی از این منابع است که حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم می باشد.اسفناج و بروکلی نیز از دیگر منابع سبز رنگ کلسیم می باشند.

5-    مکمل های کلسیم: مکلمل های کلسیم در قالب قرص نیز از دیگر روش های جذب کلسیم مورد نیاز است. البته باید توجه داشته باشید که بیش از 1500 میلی گرم کلسیم در روز مورد نیاز نیست. و برای افزایش جذب مکمل های کلسیم بیش از 500 میلی گرم از آن را در یک لجظه استفاده نکنید. درضمن بیشتر مکمل های کلسیم باید همراه با وعده های غذایی مصرف شود.

6-    محصولات سویا: مثلا توفو(خمیر سویا) حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم است . نکته قابل توجه راجع به محصولات سویا این است که این مواد حاوی ایزوفلاون ها هستند که در حفظ چگالی استخوانی بسیار مفید هستند. پس تنها کلسیم در سلامت استخوان ها نقش ندارد بلکه این مواد شیمیایی نیز مفید هستند. به طور کلی گفته میشود که محصولات سویا در پیشگیری از بیماری های استخوانی بعد از یائسگی بسیار مفید است.

7-     سالمون: از دیگر محصولات دریایی مفید برای حفظ سلامت استخوان هاست.این محصول نیز حاوی کلسیم و ویتامین  D می باشد . این ویتامین برای جذب کلسیم لازم است.همچنین اسید چرب امگا 3 در این ماده غذایی به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند.

8-    آجیل و مغزها: این دسته غذایی نظیر بادام، تخم گل آفتابگردان و پسته حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم است.مغز گردو و دانه کتان حاوی اسید چرب امگا 3 است. انواع بادام ها و پسته زمینی حاوی پتاسیم است که مانع از دفع کلسیم از طریق ادرار می شود.

9-    میانه روی در مصرف نمک: نمک یکی از مهم ترین عوامل دفع کلسیم می باشد. بنابر این کاهش مصرف آن کمک بزرگی به حفظ کیفیت استخوان ها می کند.
10-    نور خورشید: خورشید ماده غذایی نیست. اما یکی از مهم ترین منابع مغذی است که در غذاهای کمی پیدا می شود. بدن در پاسخ به نور خورشید ویتامین D می سازد. همان طور که گفتیم بدن بدون این ویتامین قادر به جذب مفید کلسیم نمی باشد.

11-    ورزشهای خاص: انجام تمرینات بدنی خاص برای افزایش تحمل وزن بدن توسط ماهیچه ها و استخوان ها لازم است و استخوان ها را چگال تر می کند. پیاده روی سریع، رقص، تنیس و یوگا از جمله ورزش های مفید است.


منبع:سایت پزشکان بدون مرز


[xfgiven_format] فرمت: [xfvalue_format][/xfgiven_format]
[xfgiven_space] حجم فایل: [xfvalue_space][/xfgiven_space]
[xfgiven_download] لینک دانلود [/xfgiven_download]

نويسنده: حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي   نظرات (115) | نسخه قابل چاپ

dearalison 15/02/1391 - 00:37 |
dearalison
Nice post,bro.Thanks for sharing.By the way, I want to buy digital product,but I don't know how to choose. Can you help me to select one? Here is the three products:N9i Phone G22 Android HD2000 Android
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

faves pad 16/02/1391 - 01:54 |
faves pad
Michael Patton, a spokesman for the yacht owner's family, noted the tracking shows the GPS device landed on the rocks but not necessarily the boat. He dismissed the theory that the boat hit rocks because debris found just offshore was too small.Car Headrest MountComplete Car Reversing KitTouch Button Control"Look at the destruction of it all," Patton said. "You're talking about it being squished."
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

ahappydeal 1/03/1391 - 12:06 |
ahappydeal
NPD DisplaySearch expects an increase in investments to boost shipment growth in mature markets as retailers, brands, and consumers experiment with emerging ampe a90 tablet opportunities. A key area where there is room for differentiation is operatingsystems. NPD DisplaySearch expects three operating systems to establish significant share in the market: Apple iOS, Google Android, and Microsoft Windows RT. The iOS operating system has been dominant inPloyer MOMO9 tablet PCs, but it is expected to lose share, from 72.1% in 2012 to 50.9% in 2017, as Android increases from 22.5% 2012 to 40.5% over the same period. Meanwhile, share for Windows RT is also expected to grow, but from a very small base of 1.5% in 2012 to 7.5% in 2017. In terms of component production, many display manufacturers are transitioning tablet panel production to larger plants, including Gen 6 and Gen 8, which will lead to greater capacity for eken a90 tablet displays, as well as lower prices. In addition, the share of AMOLED displays in tablets is forecast to increase from 3% in 2012 to 30% by 2017. NPD DisplaySearch’s Tablet Quarterly report tracks quarterly changes in tablet PC products and strategies, and forecasts the impact of those changes on the market. It covers the changing landscape of screen sizes, features that are expected to be included and excluded in future tablets, and operating systems. For more information on this report, please contact Charles Camaroto at 1.888.436.7673 or 1.516.625.2452, or contact(at)displaysearch(dot)com or contact your regional NPD DisplaySearch office in China, Japan, Korea or Taiwan. About NPD DisplaySearchSince 1996, NPD DisplaySearch has been recognized as a leading global market research and consulting firm specializing in the display supply chain, as well as the emerging photovoltaic/solar cell industries. NPD DisplaySearch provides trend information, forecasts and analyses developed by a global team of experienced analysts with extensive industry knowledge. In collaboration with The NPD Group, its parent company, DisplaySearch uniquely offers a true end-to-end view of the display supply chain from materials and components to shipments of electronic devices with displays to sales of major consumer and commercial channels. For more information on DisplaySearch analysts, reports and industry events, visit us at http://www.ahappydeal. Read our blog at http://www.ahappydeal.com and follow us on Twitter at @DisplaySearch. About The NPD Group, Inc.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

cheap tablet 6/04/1391 - 09:08 |
cheap tablet
Presently, the technology has been altering the nature of modern electronic products and several producers for g shorsunlocked android phones for salebug repellent bracelet have been supplying the latest number of electronic items with the latest attributes and very fashionable compared before. This is also included in a large number of consumers who get the price tags on this type of merchandise are affordable in comparison before. That’s why there are a lot of people who are searching on the internet to look for tools and electronic products which are from wholesale China. Together with the access to the wholesale China, the suppliers of electronics have been providing new opportunities for many business owners online and get the products shipped to buyers. If you deal directly with wholesale China could make you cost-effective since the goods are at bottom price tags and the only matter you need to assume which is certainly related to wholesale China is the delivery expense. Besides all this, the wholesaler who is involved with the wholesale China will have no worries in paying for the manufacturers located in China. Through online, wholesale suppliers can deal with the suppliers and discuss the payment system. Ultimately, there are web sites which are wholesaler and offering goods with good quality wholesale China where you can find Car DVD players, camcorders, digital camera, mp3 players and a lot more about all electronic products you desire at wholesale price ranges.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

snorebobenamn 24/01/1392 - 02:30 |
snorebobenamn
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

Wrediaetess 9/03/1392 - 18:09 |
Wrediaetess
oakley kitchen sink backpack short for noobie, misspelling of newbie; someone who is new to something, or just not very good at it. oakley frogskins sunglasses,camo oakley sunglasses,oakley radars,oakley splice goggles,oakley flak jacket xlj polarized Here again, Google helps. oakley ut,new oakley sunglasses,oakley vault.com,oakley snowboard pants,oakley fives squared polarized either way I am not one to complain alot or keep things going or even to be a negative person. oakley forsake,oakley discreet,oakley sunglasses for sale,oakley fuel cell review,oakley school district "Walking With Dinosaurs: The Arena Spectacular," a globe-trotting $19 million stage show featuring a cast of 20 ambulatory dinosaur figures, grossed $104.1 million in worldwide box office in 2010, earning it the No. tyler oakley twitter La br猫ve de Capri Lodis Audrey a 茅t茅 bout comme un vendeur chaud pour le printemps et l'茅t茅. oakley straight jacket He only had two things going for him: he was a World War II hero - not something that beneficial in his party, and he oozed charisma. womens oakley sunglasses If you are reading this after the fact you can filter my tweets with the hashtag #omsummit.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

breanvarp 11/03/1392 - 15:21 |
breanvarp
classic crochet toms Michael Levine, a Yale University professor and former airline executive, states that while "it's natural to wish for rain when you're in a drought, one legacy carrier going out of business won't solve the problems of the remaining legacy carriers. toms cordones mens Run regularly, except if you ill or injured. classic toms shoes Consider the style icons who first wore them -- Hepburn, Harlow, Dietrich. classic toms womens What's Fashion? It has so many definitions that one cannot imagine. classic toms shoes There are numerous styles, design and colours obtainable in the internet stores along with the offering of heavy discounts. toms shoes black glitter What the Hell?' 'Decisions we've made'. toms university ash "I can't believe you've all you have, and you're so humble.". glitter womens shoes What's really got the Republicans upset is that Weinstein had extra footage of President Barack Obama, filmed pre and post the raid, put into the ultimate cut. womens toms classics An authentic handbag brought with much interest, if lost due to theft, will leave the buyer with a heavy heart.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

breanvarp 14/03/1392 - 11:58 |
breanvarp
glitter toms shoes But it is not without effort and time before your point of view will shift to determine it being this simple.. canvas toms I can possess a hundred thousand independent actors update >60fps if all they doing is that if not dead position += 1 a treadmill actor update Some of your algorithms - certain parts of the items the unit are doing - are just too costly how you are doing them which all. classic black boots We may not have access to a good bedside manner, but we work fast and we're skilled enough in order to save the individual.". striped toms womens However, if doesn't do what it is designed to do (ie. toms classic mens This is because they're costly as well as show the standards through their stylish designs.. toms classic womens Your goal here is to capture their attention and convince the jewelry you're prepared to supply them with are really high-quality. toms classic canvas They've the gear and also the experience to quickly deal with most scenarios. red canvas shoes The farm, which is about 20 miles north of Evansville, sold cantaloupes to supermarkets in four southwestern Indiana counties and something in southeastern Illinois, Broadhead said in a statement. black burlap toms This is when I'd start drawing to my heart's content.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

rootnns 5/04/1392 - 07:12 |
rootnns
720552 kate spade sale Rayban sunglasses, Rayban shades, Rayban introduced a fresh form of sun shades, many people eventually productively experience a completely new output in particular with the myopia, Rayban eyeglasses, Rayban grasps this business occasion. Numerous very best doctors nervous happen to be identified as inside investigate the trouble the fact that the way in which to produce a sorts of spectacles which might supply wearers a transparent idea together with total eye proper protection. Once 3 years' labor, pharmaceutical sunlight of which intermix typically the tools in at the same time pharmaceutical sunglasses not to mention sunlight. They've been certainly developed for some of those myopia what individuals be in the open air sometimes. Many eliminate the issue who eyeglass clothing will need to slip on disposable lenses when ever they slip on sunlight.Precisely as it could all the today there can be a little pharmaceutical sunlight available to buy,
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

tcvaprvi 21/04/1392 - 04:50 |
tcvaprvi
Inboard Universal M-18, 14hp diesel engine in good condition. Endnu en grund til, at sorte nederdele er.. Lululemon outlet Conspiracy is not a per se offencein Canada: the prosecution must establish that it results in an unduelessening of competition-ie that it confers a certain degree of mar-ket power. "It's perfect," comments Romano with a sly smile.. cheap Chrome Hearts Make sure you get one that is GIA certified. The main points of interest of this centre contains Dr. http://www.tiersoftrust.com/oakleyjupiter.html The ball dropped through the cylinder, and the Soviets immediately inbounded the ball but failed to score.. chrome hearts shop - CB". Many of them are very small and simply fit for a short amount of time until the girls outgrow them. http://www.controllingparents.com/handbags.html This nouveau style of women dresses transforms the attire of Indian women more glamorous and beautiful.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

lspjrcdr 22/04/1392 - 01:18 |
lspjrcdr
There are several hundred billion barrels of reserves that are known and proven but cannot be drilled due to political restrictions around the world. Of course if you raced said Neon in the regional class Improved Touring A you could have put on a set of headers, had the engine blueprinted and balanced, done a bit of port work and for $4,000 come up with a motor making even more power, with equal reliability. thomas sabo rings Lower Klamath and Tule Lake are the most accessible and provide outstanding birding opportunities. So I decided to reada scary book every night. Furla Candy bag When I get your email, I will and you will know I have you on my list. Chanel Creative Director of Makeup Peter Philips went for a shimmering soft grey, almost pale blue, shadow outlining the eye (Chanel Ombre Essentielle in Furtif*) and delicately blended up to the brow bone, with a thick slick of black liner to add extra definition (Le Crayon in Clair, $42, 1300 CHANEL). louboutin uk As read by her your woman was habitually intimately promiscuous while being teenager. pandora charms When it comes to mens clothing, the revolution has come and gone. Make use of the vast sea of information available on the internet.. Mulberry Mitzy Bags Each year, an estimated 800,000 women and children are trafficked across national borders.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

oitkvvve 22/04/1392 - 08:43 |
oitkvvve
Got my orders assigning me to Btry A 2/20th (ARA). There must be an extension of the Trade Adjustment Assistance program which retrains workers that lost jobs to outsourcing. Oakley HOLBROOK Eli Lilly Zyprexa It is too early to say how much ends up on the black market. These include taxis, bars and restaurants, builders and maintenance workers. Chrome Hearts Shop Product two. Orland nightlife normally features all types of music as well as dance. Michael Kors Outlet Store The latest addition is the peasant dress. michael kors outlet cool add-ons and also a monster set of footwear, you may have the prom attire in which spins heads!. Jacob black W. http://www.clubboyko.org/CheapMichael.php The Census form asked for the birthplace of everyone, and the nationality of everyone born in a foreign country.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

txvoacip 25/04/1392 - 23:28 |
txvoacip
None of us come to school in boats. the in acdc hells bells are said usa airmail stamp, with In escada perfume, may See cheap host either the rules of chess for kids? is with zodiac killer. Buy Windows 7 Enterprise key Now he's taking that many steps further by slowly walking on a treadmill all day long while working at his desk. A low-carb diet usually recommends a carbohydrate intake that provides 20 percent or less of your calories. Windows 7 Home Premium SP1 product key wholesale Even the birds in these waters are constantly looking to refuel. Football is a manly sport. The reason you see some absinthe with "real wormwood" on the shelves lately is because a chemist has created a new compound, Lucid, and substituted it in for thujone. So, if you and your friends have been assigned the task of picking a high school yearbook theme, given below are some interesting, some fun and some emotional high school yearbook theme ideas, for you to choose from.. Windows 7 Enterprise SP1 key sale Here's the difference: On a cruise ship, audience members attend lectures out of curiosity and for fun; they don't need to pay attention or take notes in order to pass an exam. For over a decade, Michael has shot exclusively in the world of nude, erotic, and adult-oriented photography. Buy Windows 7 Professional key Wave after wave, the phenomenal success and popularity of the life-saving, life guard chronicle, beach world drama changed the way people view swimming and beaching. evening dress
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

esggaagc 26/04/1392 - 06:29 |
esggaagc
Consequently, these two geographic areas often share birds. I just got back from our BPL weekend hike to Point Reyes. thomas sabo jewellery Perhaps even head outside on a cold day and wear them around before testing them on your snowmobile. 1) When guarding a wicket, a player may not stand in frontof it*. furla outlet It shared elements of THE SIX MILLION-DOLLAR MAN and the last episode had the government Doctor Theo Morris (Haysbert), who had been experimenting with Michael (Close), on the doorstep of Michael's house with his wife and daughter inside trying to decide what to tell them. So for all those who are searching for an oversized bag possibly to the objective of travelling, then Furla is not an excellent choice for you. The gowns were dreamy and lady like. Common designs for novelty cufflinks are smiley faces; flags, popular especially as 4th of July approaches and team colors -often seen at baseball and basketball games. cheap pandora Customize any piece of clothing to create the latest 'look' based on the most current trends in fashion and accessories. Asakusa is another must see of Tokyo.. Mulberry Tote Bags You can immediately start working as a freelance coder or developer which does not restrict your capabilities to just one organization.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

ulvnksky 27/04/1392 - 12:59 |
ulvnksky
Perhaps we all get the leaders we deserve and perhaps we don deserve Obama.. What happens if more direct competitors such as Google+ or Path release the necessary tools to support photo uploads from Instagram? Somehow I doubt that a Facebook-owned Instagram will be enthusiastic about supporting those other networks.. thomas sabo shop Special hours Oct. HABBO as well called Habbo Hotel created and operated by Sulake Corporation. Furla Handbags Boxes of Fishing tackle comes in now mostly every size and style conceivable today, a suit bag, an entire system of organization for a travel bag with usefulness boxes organize your tackle. This French fashion house which well recognized for its ultra high luxury products which are always chosen by celebrities and discriminated a high test person that is why Hermes is absolutely among the world's best top brands. These are quite popular among the youth. Airline operators' goal is to make the most money as possible. pandora online Although there are no conclusive studies on the effects of wearing compression socks during athletic events, many athletes report that wearing the socks during exercise helps prevent the onset of shin splints.. For women's shoes Checking the heel is very important. windows 7 product key I actually felt like being romantic.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

uhxrdaxo 27/04/1392 - 13:20 |
uhxrdaxo
You should only wear light colors in the range of rust, beige, tan, and light khaki. I don't make that many cell phone calls, but need one for occasional use and/or emergency calls. Buy Windows 7 Enterprise SP1 key Low-Carb, Sugar-Free Diets and DiabetesBecause carbohydrates raise your blood sugar levels, it makes sense that restricting your carb and sugar intake can help improve your diabetes. This makes the standard seasons of both countries different from each other. discount Windows 7 Professional SP1 product key As we wait I think I have alternated between heavy heart and full heart. They must be of the unbelievable deals to be tired on perfect bag. Most people have kitchens by using everything pinned on one wall, often referred to as the 'Galley your kitchen design'. Vietnam Tour Packages - Things To Look Forward To. Windows 7 Home Basic product key sale Even though condolence is tricky to offer you but by giving an inspiring book a person may perhaps make an energy in modifying one's everyday living for the far better.. But we do know that there are girls pushed to not eating and to losing weight and that is not good because you have tragedies with girls being ill or even worse.". Windows 7 Home Basic product key Avoid wearing athletic socks with dress shoes.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

SPOMOPAYOKY 27/04/1392 - 16:48 |
SPOMOPAYOKY
Put Your Wedding Favors in the Box Or inside a Bag What comes into your thoughts whenever you hear the word wedding ceremony? Nerve-racking preparations, time management, visitors, venue, cake, what to the place, reception and wherever to hold the occasion, the guests and naturally your wedding favors. Generating these matters are really quite hard. You may need make these points particular due to the fact this only happens once. Nonetheless, if there's a solution to coach outlet online make your undertaking less difficult and simpler although retaining its value, do so. Just like as an example, rather than on the lookout for a great wrapper to wrap your wedding ceremony favors for your guests, why not make an improvised boxes to suit your needs to put the presents. Just include a personal touch to it. Just like as an example, you may produce a boxes of various sizes and color. It is possible to also place picture, ribbon or perhaps just a name to it. Producing boxes as opposed to acquiring expensive wrappers and taking extra time to wrap the gift is actually a very good and artistic plan. It really is very affordable, can even be created and basic nonetheless elegant. This would truly save time and effort. The boxes can even be recycled by the guest coach handbags the main reason why it can be so practical to give. A different thing which will give exactly the same benefit like that of using a box is using a bag. Wedding ceremony favors can actually be put in a bag. Bags also can be recycled. You'll be able to even make a bag from previous outfits or fabric and you can really properly personalize it depending on how are you currently planning to style and design it. This is cheap coach handbags also very practical since the visitors can use it for their private demands. To lower your expenses, you'll be able to even obtain a handful of meters of cloth based over the variety of your anticipated visitors, then style it what ever way you wish. Offering distinctive issues to special individuals basically is dependent upon our initiative on how we are able to express our gratefulness to them without sacrificing our personal pocket. Should you want to know way more concerning this topic, please check the next 3 back links to find out: http://petermart.ru/forum/viewtopic.php?f=4&t=22835 http://www.thueringen.info/gbook_schobsetal/index.php http://www.octopusclub.org/OctoTea/OCH?page=6#comment-283125
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

tpjfgied 27/04/1392 - 19:49 |
tpjfgied
Most importantly, SMILE!.. People believed that the more someone was prayed for, the better chance they had to move onto the afterlife. Windows 7 Home Premium SP1 key You may play 3-5 times a week, so buy 90 Days. With the Native Americans' help, the pilgrims had a successful a harvest, everyone had enough food to pass the winter, and they a big meal together the celebrated and gave thanks to the God for helping them.. windows 7 home premium key You are practically taken to the Titanic ship, and you are taken care of as if you are a vacationer traveling the Rms titanic. China Umbrella Stands; English Blue Transfer Pitcher Bowl; Sevres Blue Gilt Wall charger w/ Painted Cherubs; Ironstone Shanchze Flo Blue Plate; Green Marble Reason Set; Carved Maple Hanging Game Plaque w/ Fish; Lg. windows 7 ultimate serial key in-law is a theme as old as moment. cheap Windows 7 Professional SP1 key The current façade shows the single tackle of 1306 Market.. However, the most popular designs that would fit a special night such as the prom night are those styles which show off the shoulders. activate windows 7 without product key I love mine even though I scream any time she hits my sore spots!.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

nignirrilihax 31/04/1392 - 17:57 |
nignirrilihax
Nowadays, more and more people are yearning for the spiritual life, physical attractiveness does not seem like the previous but twenty years ago so crazy chase material life. Then some of the basic substance is essential, such as some life and household goods, office supplies, outdoors supplies, etc., there are still a lot in your life then have to buy there products. These substances pursuit of quality and style, you will become very materialistic. Clothes make the man, regardless of a person's facial features or how tall stick, always need to modify their external dress. Such as women, cosmetics, bags, heels, glasses, beautiful clothes, trendy phones, these are essential. Such as men, a temperament clothes, a type of pants, clean hair, a watch, these are also essential. These household items, there also have some brand products, such as louis vuitton, prada, coach, gucci, chanel, hermes, fendi, christian louboutin, etc., they can make you bring out another kind of beauty, but expensive. At one time, there are more and more people are likes these brand products, as long as make them appear noble, unique, which is called fashion. But with the rich material goods, people's life has become exaggerated up. More and more people began to yearn for the pursuit of the spiritual life of the world, multi-cultural awareness, multi-emotional communication, which is a wonderful, of course, this is also a need to establish better the material above. So, where can I purchase cheaper products, and I'll recommend to you a website that lets you to spend less money to buy the cheapest but high quality products, so your material life will be satisfied easily what we wants. See more article at: http://www.general-price.com/2013/07/where-to-buy-cheap-louis-vuittoncoachchanel
oakleychristian-louboutinhermesnflfendilongchampburberrypradagucci/
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

ijnyutrn 1/05/1392 - 14:47 |
ijnyutrn
Buy PROM WARS movie high quality? Buy PROM WARS movie; where can i buy PROM WARS film: the PROM WARS film download; download the movie PROM WARS - download the entire PROM WARS film? PROM WARS 3d - download legal divx PROM WARS movie: PROM WARS film for cheap:PROM WARS movie in english to downloadNew film PROM WARS; download iPod PROM WARS? PROM WARS movie dvd? PROM WARS full lenght film in hd format.. Especially with straight-to-video performers. Windows 7 Ultimate activation key and Canadian regulators sign off on the stock sale plan, which is under review. Okay, so that€„¢s two films from Peter Weir. Windows 8 Enterprise key Your lower back is arched. Windows 7 Professional SP1 product key wholesale And I never think that that is the American way. Nonetheless whichever fancy dress costume your child and you finish up opting for, it usually is do-it-yourself or perhaps bought by incorporating improvements as well as improvements. Windows 7 Enterprise key Depending on the respect level we have. which could make them lose more customers. Windows 7 Home Basic key So why are diamonds so much more valuable? The popularity of diamonds as a wearable gemstone increased in the 19th century as cutting and polishing practices improved.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

yhigbcfk 2/05/1392 - 04:17 |
yhigbcfk
Buy whatever jewellery you'd like, just make it cute!!.. Bordering the Juan de Fuce Strait, East Sooke Park is a spacious nature reserve located just 40 minutes from downtown Victoria. cheap Windows 7 Enterprise product key American Bittern and Virginia Rail sometimes frequent the marshy section to the east side of the causeway. Guaranteed trade-in allowances are quite different from a dealers rebate program. Windows 7 Enterprise SP1 product key price If you walk your dogs along this paved trail, you must keep them on a leash, but if you walk the dirt trails west of the parking lot, your dogs may run blissfully off-leash. You can zigzag the ends of the ribbon together to keep them from fraying and make it easier to sew down. Moreover, the framing is done in different colors making it easier as well to find a color that compliments your skin tone. What a crazy world I must say!. cheap Windows 7 Home Premium SP1 product key Hair for girls was long, straight and worn with the central parting which had been fashionable in the late 1960s and 1970s, and obsolete in the 1980s.. I have been working in vintage apparel for the last 5 years, so I have a bit experience in this industry. Windows 8 Enterprise product key Your use of the site indicates your agreement to be bound by the Terms of Use.. Windows 7 Professional product key
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

« صفحه قبل 1 2 3 4 صفحه بعد »

اطلاعات
ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد


    Site Adminمشاوره آنلاین با دکتر

    Web Masterطراح سایت

بازديدكننده گرامي کدامیک از موضوعات اینترنتی شما را بیشتر مجذوب میکند ؟

بازديدكننده گرامي کدامیک از موضوعات اینترنتی شما را بیشتر مجذوب میکند ؟
دانلود (فیلم و موسیقی )
درسی و آموزشی
اختلالات جنسي
بازي وسرگرمي
عکس و کلیپ
آخرین اخبار
خانه داری
سیاست
نرم افزار
اقتصادي
ورزشی
پزشکی
مذهبی
موبایل

=======================

مطالب سایت
Tebghanoonesina

حکيم فرياد پورمحمد دانشجوي دکتراي پزشکي دانشگاه آزاد تبريز

تلفن: 978 8888 0914

922 888 09333

281 4791 0411

---------------------

عضو انجمن همراهان طب سنتی آذربایجان شرقی

---------------------

سامانه پیام کوتاه:

30009900034060

---------------------

شماره حساب ها:

حساب سيباي ملي

0101396453009
شماره کارت ملي
5743 9872 9911 6037
شماره کارت اقتصاد نوين
4155 3420 1211 6274
--------------------------

نام کاربري :  
کلمه عبور :  
  

آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 38
کل: 1522
کل نظرات: 26977
آمار کاربران یک ساعت پیش: 7
امروز: 195
این ماه: 4349
کل: 83450
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: bxlwyexuilny

آمار بازدید امروز: 10496
دیروز: 13109 [-4.51 %]
هفته: 92858
ماهانه: 65753
امسال: 4635001
بازدید کل: 8620946
بيشترين: 37139 در 02/07/1393