» » راه چاره حاملگی های خارج از رحم


راه چاره حاملگی های خارج از رحم

زنان و زایمان تاریخ : 23 اسفند 1389 بازدید : 3667صبح که از خواب بیدار می‌شود احساس می‌کند مثل همیشه نیست. انگار که مریض شده و احساس ضعف می‌کند و یکباره دچار حالت تهوع می‌شود. او نه تنها از این وضعیت ناراحت نمی‌شود که احساس شادی و شعف هم می‌کند.

چندماهی است که منتظر این علامت‌هاست؛ علامتی که نشان از آمدن یک مسافر کوچولو دارد، اما این خوشحالی مدت زیادی دوام نمی‌آورد و حالا که دیگر احساس می‌کند مادر شده، دچار دل‌درد، سرگیجه و خونریزی می‌شود.

حاملگی نابجا یا خارج رحمی، از مهم‌ترین شرایط اورژانسی در بارداری محسوب می‌شود که با تشخیص هر چه سریع‌تر آن موجب نجات مادر و حفظ باروری مجدد وی می‌گردد.


این نوع حاملگی که وضعیتی خطرناک و از مهم‌ترین علل مرگ و میر مادران به شمار می‌آید، از هر ۱۰۰۰ مورد حاملگی در ۱۶ مورد پیش می‌آید. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده خارج از آندومتر رحمی باشد. معمولا در ۹۸ درصد این موارد تخمک بارور شده در لوله رحمی است و چنانچه این وضعیت سریع تشخیص داده نشود و درمان صورت نگیرد، منجر به پارگی لوله و به دنبال آن باعث خونریزی داخلی در ناحیه شکم می‌شود.

لانه‌گزینی تخمک بارور شده در جاهای دیگری هم ممکن است رخ دهد. تخمدان، گردن رحم، شکم (صفاق)‌ و همزمانی حاملگی خارج رحمی و داخل رحم از جاهایی هستند که امکان دارد تخمک بارور شده در آنها جا خوش کند.

خطرناک ولی بی‌سر و صدا


علائم بارداری خارج رحمی گاهی می‌تواند بیمار را دچار اشتباه و خیال کند که دچار عفونت ادراری یا مشکلات گوارشی و مسمومیت شده است و گاهی، خونریزی مشابه قاعدگی داشته باشد و حتی متوجه بارداری نشود.


به طور کلی تشخیص ابتدایی بارداری خارج رحمی مشکل است و معمولا چنین زنانی می‌گویند ابتدا علائمی مانند حاملگی طبیعی داشته‌اند؛ مثل تاخیر قاعدگی، حساس شدن پستان‌ها، تهوع و استفراغ اما زنگ خطر با این علائم زده نمی‌شود و بیمار دچار درد لگنی، شکمی و خونریزی از واژن می‌شود و سرانجام سرگیجه و غش به دلیل افت فشارخون بر اثر خونریزی غیرطبیعی سراغش می‌آید.


تخمک بارور شده معمولا ۴ تا ۵ روز طول می‌کشد که مسیر لوله رحمی از تخمدان تا رحم را طی کند و حدود ۶ تا ۷ روز بعد از لقاح در رحم لانه‌گزینی می‌کند. شایع‌ترین علت حاملگی خارج رحمی، تخریب لوله رحمی و ایجاد انسداد یا تنگی لوله است. همچنین احتمال دارد مشکل در دیواره‌های لوله وجود داشته باشد که نتواند مانند حالت طبیعی منقبض شده و تخم بارور را به داخل رحم به حرکت درآورد.

هر عاملی که باعث پیچ‌خوردگی یا چسبندگی آن شود موجب تاخیر عبور تخم از لوله و لانه گزینی آن می‌شود. پس هر علتی که موجب کندی حرکت تخمک بارور در مسیر خود به سمت رحم شود می‌تواند بارداری خارج رحمی را به وجود آورد.

چه کسانی بیشتر در معرض خطرند؟


خطر بارداری خارج رحمی در زنانی که دچار عفونت‌های لگن، حاملگی خارج رحمی قبلی، آسیب‌های لوله‌ای بر اثر اعمال جراحی و همچنین چسبندگی‌های لوله‌ای، اختلال مادرزادی لوله‌های رحم، استفاده از IUD و بخصوص از نوع پروژسترونی آن و استفاده از داروهای کمک‌باروری برای درمان نازایی (داروی محرک تخمک‌گذاری) هستند، بیشتر است.

 همچنین مصرف قرص‌های خوراکی که صبح روز بعد از مقاربت استفاده می‌شود و حاوی پروژسترون بوده و به منظور جلوگیری از بارداری تجویز می‌شود نیز می‌تواند میزان بروز بارداری خارج رحمی را افزایش دهد.


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟


به دنبال حاملگی نابجا در لوله رحم، دیواره نازک لوله کشیده می‌شود و باعث درد در ناحیه زیر شکم می‌شود و ممکن است حتی شما دچار خونریزی از ناحیه واژن نیز شوید. بر اثر رشد تخمک، لوله رحم ممکن است پاره شود و در نتیجه خونریزی شدید در ناحیه شکم رخ ‌دهد و باعث درد و در نهایت غش شود و این حالت‌ها برای هر زنی که از نظر جنسی فعال است و در سن باروری قرار دارد ممکن است به وجود بیاید.


پس با مشاهده علائمی مثل درد شکمی و خونریزی واژینال در صورت مثبت بودن تست بارداری باید به اورژانس مراجعه کنید. ابتدا یک آزمایش ادرار برای اثبات حاملگی از شما گرفته می‌شود، چنانچه جواب مثبت بود، آزمایش خون از نظر سطح هورمون HCG انجام می‌شود. اگر سطح HCG کمتر از میزان انتظار در حاملگی طبیعی باشد، احتمالا حاملگی از نوع خارج رحمی است.

در این مرحله پزشک سونوگرافی انجام می‌دهد و چنانچه در سونوگرافی داخل رحم، ساک حاملگی وجود نداشته باشد و به عبارتی جنین در رحم مشاهده نشود، پس احتمال حاملگی رحمی بالا می‌رود.

البته سونوگرافی واژینال در این موارد خیلی بهتر جواب می‌دهد، ولی در هر صورت ممکن است سونوگرافی نتواند همه حاملگی‌های خارج رحمی را تشخیص دهد، بنابراین در صورت عدم تشخیص و چنانچه بیمار درد و خونریزی شدید نداشته باشد، می‌توان وی را تحت نظر قرار داد و با انجام آزمایش HCG طی ۲ تا ۳ روز دریافت که آیا حاملگی خارج رحمی است یا خیر.

درمان با توجه به اندازه جنین


نوع درمان بستگی به اندازه و محل بارداری خارج رحمی دارد. در مراحل اولیه که اندازه تخمک کوچک است از داروی متوتروکسات استفاده می‌شود. این دارو تخمک‌ بارورشده را حل کرده و توسط بدن جذب می‌گردد.


حاملگی نابجا یا خارج رحمی از مهم‌ترین شرایط اورژانسی در بارداری محسوب می‌شود که تشخیص هر چه سریع‌تر آن موجب نجات مادر و حفظ باروری مجدد وی می‌گردد ،اما اگر از زمان حاملگی مدت زیادی گذشته باشد و اندازه جنین بزرگ باشد، لازم است که جراحی انجام شود. بعد از جراحی میزان HCG خون تا زمان به صفر رسیدن یعنی ۲۱ هفته بعد اندازه‌گیری می‌‌شود.


جراحی می‌تواند به صورت لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی (باز کردن شکم) صورت گیرد. اگر بتوان این نوع حاملگی را در مراحل اولیه تشخیص داد و اندازه آن زیر ۴ سانتی‌متر باشد، می‌توان از جراحی لاپاراسکوپی استفاده کرد.

در تکنیک لاپاراسکوپی بدون باز کردن شکم و تنها با چند سوراخ کوچک جراحی انجام می‌شود و مزیتی که نسبت به روش لاپاراتومی دارد این است که میزان خونریزی کمتر بوده و احتمال چسبندگی‌های پس از عمل کاهش می‌یابد و به دلیل کمتر بودن زمان عمل، کوتاه بودن مدت اقامت در بیمارستان و کاهش نیاز به داروهای ضد درد و دوره نقاهت کمتر و کاهش هزینه درمان معمولا بیماران رضایت بیشتری از این عمل دارند.


ولی در صورتی که جنین بزرگ‌ شده باشد و از زمان حاملگی مدت بیشتری گذشته باشد یا چنانچه در لوله رحمی پارگی دیده شود باید جراحی به روش لاپاراتومی استفاده کرد.

نگران تکرار حاملگی خارج رحمی نباشید


اگر شما حاملگی خارج رحمی قبلی داشته‌اید یا چنانچه دوره قاعدگی‌تان به تاخیر افتاده یا خونریزی قاعدگی‌تان با حالت عادی متفاوت است یا در ناحیه شکم درد غیرطبیعی دارید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.


اگر جزو کسانی هستید که در معرض خطر بارداری خارج رحمی هستند قبل از حاملگی با پزشکتان مشورت کنید و چنانچه احساس کردید که دوباره حامله شده‌اید هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت شما مورد بررسی قرار گیرد. گاهی لازم است سطح هورمون HCG خون شما از روز دهم حاملگی ثبت و سونوگرافی در هفته ششم حاملگی برای اطمینان از پیشرفت طبیعی بارداری انجام گیرد.


بسیاری از زنان می‌توانند بعد از یک حاملگی خارج رحمی، حاملگی طبیعی داشته باشند و هرگز نباید نگران تکرار این نوع حاملگی باشند. پزشکان توصیه می‌کنند که بعد از بارداری خارج رحمی تا ۳ ماه بارداری بعدی به تعویق بیفتد تا وضعیت جسمی برای بارداری طبیعی کاملا بهبود پیدا کند.

آمارها حاکی از آن هستند که ۶۰ درصد این زنان طی ۱۸ ماه بعد از بیماری، حاملگی طبیعی خواهند داشت.


[xfgiven_format] فرمت: [xfvalue_format][/xfgiven_format]
[xfgiven_space] حجم فایل: [xfvalue_space][/xfgiven_space]
[xfgiven_download] لینک دانلود [/xfgiven_download]

نويسنده: حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي   نظرات (8) | نسخه قابل چاپ

رضا 10/03/1390 - 17:04 |
رضا

با سلام

حدود 4 ماه پیش همسر من در اولین تجربه بارداری  دچار بارداری خارج از رحم گردید که به پارگی یکی از لوله های رحم منجر شد ولی خوشبختانه لوله رحم قطع نگردید . حال اگر ما دوباره تصمیم به بچه دار شدن داشته باشیم چه زمانی باید از این عمل گذشته باشد و احتمال بارداری سالم برای ایشان به چه میزان میباشد . قبلا از زحمات شما و گروه خوبتان تشکر میکنم.

تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

مینا 3/05/1390 - 16:41 |
مینا
من در سال گذشته حاملگی خارج رحم داشته ام. اکنون اقدام به بارداری کرده ام. در ناحیه شکم و شانه راست احساس درد خفیف می کنم. خونریزی ندارم و در ماه پیش قاعدگی منظم داشته ام. آیا اینها علامت این است که حاملگی مجددا  خارج از رحم است.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

سمانه 10/05/1390 - 23:22 |
سمانه
سلام، یه سوال پزشکی دارم میتونم بپرسم؟


سمانه,
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

محمد 20/05/1390 - 13:20 |
محمد
مگه میشود پسر هم باردار شود
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

معصوم 21/03/1391 - 05:12 |
معصوم
سلام هفته اول بارداری ام سونو دادم اما ساک دیده نشد الان هفته 5 ام بارداری ام هستم نه درد دارم نه لکه بینی فقط صبح ها حالت تهوع شدید دارم اما از بارداری خارج از رحم میترسم آیا در سونوگرافی هفته اولم طبیعی بوده که ساک دیده نشده است؟آیا احتمال بارداری خارج رحم درمن هست؟
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

بهناز 16/10/1391 - 18:57 |
بهناز
با سلام من حاملگی خارج از رحم داشتم و هفته پیش لوله راستمو برداشتن آیا با برداشتن یکی از لوله ها امکان بارداری سخت میشه و آیا هر ماه تخمدان چپ تخمک گذاری میکنه یا یه ماه در میون تخمک گذاری خواهم داشت خواهش میکنم جوابمو زودتر به ایمیلم بفرستین با تشکر
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

رزیتا 12/01/1392 - 16:31 |
رزیتا
سلام من دو ماهه باردار هستم.اما 10 روزیست که سمت چپ شکمم کمی برجسته تر از سمت راست است.درد ندارم حالت تهوع ندارم ولی دو بار در دوهفته ی اخیر بعد از نزدیکی لکه بینی اول صورتی کمرنگ و بعد قهوه ای رنگ و خیلی کم داشتم .میخواستم بدانم آیا این علامت حاملگی خارج از رحم هست یاخیر؟وآیا کج بودن شکم در ماههای اول بارداری نشانه ی چیست؟چون این موضوع خیلی نگرانم کرده و با توجه به تعطیلات باید تا هفته ی آینده صبر کنم تا نزد پزشکم بروم این بود که از شما پرسیدم.لازم به ذکر است که بارداری دومم است و من 35 ساله ام.خواهش میکنم جوابم رو بدید چون بسیار نگران و مضطربم...با سپاس

سلام من دو ماهه باردار هستم.اما 10 روزیست که سمت چپ شکمم کمی برجسته تر از سمت راست است.درد ندارم حالت تهوع ندارم ولی دو بار در دوهفته ی اخیر بعد از نزدیکی لکه بینی اول صورتی کمرنگ و بعد قهوه ای رنگ و خیلی کم داشتم .میخواستم بدانم آیا این علامت حاملگی خارج از رحم هست یاخیر؟وآیا کج بودن شکم در ماههای اول بارداری نشانه ی چیست؟آیا میتواند نشانه ی یک نطفه ی ناقص باشد و یا یک حاملگی توده ای ؟چون این موضوع خیلی نگرانم کرده و با توجه به تعطیلات باید تا هفته ی آینده صبر کنم تا نزد پزشکم بروم این بود که از شما پرسیدم.لازم به ذکر است که بارداری دومم است و من 35 ساله ام.خواهش میکنم جوابم رو بدید چون بسیار نگران و مضطربم...با سپاس
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

steven 8/08/1392 - 01:36 |
steven
I must say the blog post is just useful for everyone else reading it because the information and knowledge it contains is very important. I like the post! Excellent job! Keep sharing such valuable information through your blogs. voto 2
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

اطلاعات
ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد


    Site Adminمشاوره آنلاین با دکتر

    Web Masterطراح سایت

بازديدكننده گرامي کدامیک از موضوعات اینترنتی شما را بیشتر مجذوب میکند ؟


=======================

مطالب سایت
Tebghanoonesina

حکيم فرياد پورمحمد دانشجوي دکتراي پزشکي دانشگاه آزاد تبريز

تلفن: 978 8888 0914

922 888 09333

281 4791 0411

---------------------

عضو انجمن همراهان طب سنتی آذربایجان شرقی

---------------------

سامانه پیام کوتاه:

30009900034060

---------------------

شماره حساب ها:

حساب سيباي ملي

0101396453009
شماره کارت ملي
5743 9872 9911 6037
شماره کارت اقتصاد نوين
4155 3420 1211 6274
--------------------------

نام کاربري :  
کلمه عبور :  
  

آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 29
کل: 1680
کل نظرات: 26989
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 3
این ماه: 240
کل: 91217
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: zarabotok63051
{prostats}