» زردی دوره نوزادی و راه چاره آن؟


زردی دوره نوزادی و راه چاره آن؟

--- تاریخ : 10 بهمن 1389 بازدید : 4354


 

«بیلی روبین» نیز از شكسته شدن گلبول های قرمز در خون تولید می شودو به علت حجم بالاتر گلبول های قرمز در نوزادان و عمر پایین گلبول ها در نوزادان، تولید «بیلی روبین» در نوزادان بیشتر است.

«بیلی روبین» ابتدا به «آلبومین» چسبیده می شود و در صورت زیاد بودن مقدار آن، به صورت آزاد در خون خواهد ماند. «بیلی روبین» آزاد خون رابطه مستقیم با ایجاد عوارض عصبی در نوزاد دارد و عواملی مثل نارس بودن، عفونت ها، كاهش قندخون و سردبودن محیط و كاهش اكسیژن خون احتمال ایجاد ضایعات عصبی را بیشتر می كند.

 به طور طبیعی «بیلی روبین» در كبد به فرم قابل حل در آب تبدیل شده و از راه صفرا دفع می شود به علت نارس بودن عمل كبد و وجود باراضافی «بیلی روبین» در نوزاد: زردی در بیش از  ۵۰  درصد نوزادان بروز می كند.

 

زردی نوزادان دو قسم است:

 

 ۱ـ فیزیولوژیك  ۲ـ پاتولوژیك (غیرطبیعی) از عواملی كه در بروز زردی نوع پاتولوژیك مؤثرند می توان به ناسازگاری های گروه خون و عواملی ژنتیكی گلبول های قرمز مانند، كمبود آنزیم ها و اسفروسیتوز ارثی و بیماری های كبدی اشاره كرد. همچنین كم كاری تیروئید،  خونریزی داخلی و زردی به علت شیر مادر،  انسداد مجاری صفراوی و عفونت های خون و بیماری های متابولیكی نیز از عوامل ایجاد این نوع زردی هستند.


از جمله عوارض زردی بیماری و ضایعه عصبی به نام كرنیكتروس است دراین حالت نوزاد ابتدا خواب آلوده و تحریك پذیر است و به تدریج شیر خوردن مختل در نهایت برآمده شدن ملاج و تشنج بیماری كامل می شود.

بیشتر بیماران در این مرحله فوت می كنند و آنها كه زنده می مانند تا آخر عمر عوارض فلج مغزی و عقب ماندگی ذهنی، كری عصبی را با خود به همراه خواهند داشت. البته آنچه در بیماری ها مهم است بحث پیشگیری است.

در این بیماری نیز تغذیه با شیر مادر و بر طرف كردن عواملی چون سرد بودن محیط، كاهش قند خون نوزاد و توجه به گروه خون و Rh  مادر و نوزاد كه برای كنترل از بروز عوارض زردی مهم و باعث پیشگیری می شود.


اما در صورت بروز بیماری باید طبق نظر پزشك معالج «بیلی روبین» اندازه گیری شود. برای تشخیص نیز زرد بودن رنگ پوست در پاها و مخصوصاً كف پا از زردی بالا حكایت می كند و باید بلافاصله نوزاد توسط پزشك معالجه شود حتی پوشاندن لباس سفید نیز در تشخیص كمك می كند.


آنچه والدین باید توجه داشته باشند این است كه زردی بیماری بالقوه خطرناكی است كه با مراجعه و درمان به موقع قابل درمان است عدم مراجعه وسهل انگاری در شروع درمان عوارض جدی و خطرناكی ایجاد می كند كه قابل برگشت و درمان نیست. ضمن اینكه هرگونه زردی در نوزاد باید توسط پزشك دیده شود تا در صورت نیاز آزمایشات مخصوصی آن انجام شود و از ایجاد عوارض بیماری پیشگیری شود.

 

بیماری همولیتیک نوزادان

 

یکی از علل شایع یرقان نوزادی است ولی بسیاری از نوزادان بدون وجود شواهدی از همولیز
به علت کامل نبودن مسیر متابولیسم بیلی روبین دچار یرقان میشوند.یکی از تستهائی که برای نوزاد دچار زردی انجام میشه .درخواست سنجش بیلی روبین کل و بیلی روبین کونژوگه و غیر کونژوگه است.

اگر کبد کارشو بخوبی انجام نده. ویا اینکه تولیدبیلیروبین غیر کونژوگه به دلایل مختلف بالا بره.. میزان کونژوگه ها بالا رفته..ولی اگه کبد کارشو بخوبی انجام بده و غیر کونژوگه ها رو بخوبی به کونژوگه تبدیل کنه.. اما کبد و دستگاه دفعی اون نتونن بخوبی کونژوگه ها رو دفع کنن.. کونژوگه ها بالا میرن.. congugated noncongugated

 

علل غیر کونژوگه های غیر مستقیم


علل شایع همولیز:


ناسازگاریهای گروه های خونی.. مثل ABO RH KELL DUFFY
عفونت


علل نادر های همولیز:


کمبود آنزیم های گلبولهای قرمز: گلوکز-6-فسفات دهیدروژناز و پیرووات کیناز
اختلالات غشای گلبولهای قرمز: اسفروسیتوز, اوالوسیتوز
هموگلوبینوپاتی: تالاسمی


علل شایع عدم همولیز:


یرقان فیزیولوژیک-یرقان ناشی از شیر مادر-خونریزی داخلی-پلی سیتمی- نوزادان مادران دیابتی


علل ناشایع همولیز:


کمبود گلوکورونیل ترانسفراز( سندرم کریگلر نجار) - استنوز پیلور- کم کاری تیروئید- ترومبوسیتوپنی ایمنی- بیماری ژیلبرت


علل زردی ناشی از افزایش بیلی روبین غیر کونژوگه


هیپر بیلی روبینمی مستقیم را باید بر اساس گروه های تشخیصی ارزیابی نمود( که در پائین توضیح ما نوشته شده است). بیلی روبین مستقیم که عمدتا از بیلی روبین کونژوگه تشکیل شده است.. به اعصاب نوزاد صدمه ای نمیزند... ولی بیانگر وجود عارضه وخیمی است که منجر به به کلستاز یا آسیب سلول کبدی شده است.

 

علل شایع زردی کونژوگه


کاستاز در اثر هیپر المانتاسیون- عفونت ناشی از CMV- سایر عفونتهای پری ناتال یا مادرزادی- صفرای غلیظ در اثر همولیز دراز مدت- هپاتیت نوزادی- سپسیس یا عفونت خونی

علل ناشایع زردی کونژوگه


انفارکتوس کبدی-اختلال مادرزادی متابولیسم( گالاکتوزومی, تیروزینوز)-فیروز کیستیک-آترزی صفراوی- کیست کلدوک- کمبود آلفا-یک-آنتی تریپسین.... بیماری ذخیره آهن نوزاد- سندرم alagille( دیسپلازی آرتروهپاتیک)- بیماری byler

درمان گیاهی زردی

 

نتایج تحقیقات پژوهشگران ایرانی نشان می‌دهد استفاده از عصاره گیاه دارویی شیر خشت اثر مطلوبی در بهبود نوزادان مبتلا به زردی دارد.


روابط عمومی جهاد دانشگاهی روز شنبه با ارسال نمابری به گروه علمی ایرنا با اعلام این خبر افزود: این مطالعه بالینی بر روی ‪ ۲۰۰‬نوزاد مبتلا به زردی در یكی از بیمارستان‌های شهر تهران انجام شد.


نتایج این تحقیق نشان می‌دهد استفاده از قطره خوراكی عصاره گیاه دارویی شیر خشت به همراه نوردرمانی تا حد زیادی در درمان این نوزادان موثر است. بطوری كه ‪ ۳‬روز پس از كاربرد این روش درمانی ‪ ۸۸‬درصد نوزادان مذكور بهبود یافتند.


بر اساس این گزارش پنج روز پس از استفاده از عصاره گیاهان دارویی شیر خشت به همراه نور درمانی ‪ ۹۹‬درصد نوزادان مورد مطالعه بهبود یافتند و این در حالی بود كه با كاربرد روش‌های معمول ، تنها ‪ ۷۵‬درصد نوزادان مبتلا به زردی درمان شدند.


نتایج این پژوهش نشان می‌دهد كاربرد قطره خوراكی شیر خشت به همراه نور درمانی برخلاف روش‌های رایج درمانی منجر به عوارضی نظیر تعویض خون یا تجویز داروهای دیگر نمی‌شود.
همچنین در گروه‌های سنی ، وزنی و جنس‌های مختلف نوزادان استفاده از قطره شیر خشت تاثیر متفاوتی نداشت.

مصرف عصاره گیاه عناب با افزایش تعداد دفعات مدفوع و ادرار نوزاد، می تواند باعث دفع بیلی روبین و درمان زردی نوزادان شود.

«عزیزالله پورمحمدی» کارشناس ارشد تغذیه و مربی گروه تغذیه دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، مطالعه ای را با هدف «تعیین میزان تأثیر عصاره عناب همراه با فتوتراپی در كاهش بیلی روبین و كاهش مدت بستری شدن نوزادان یرقانی» انجام داده است.

این مطالعه، یك پژوهش كارآزمایی بالینی است كه در بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج انجام شد. در این مطالعه 121 نفر از نوزادانی كه به دلیل زردی بستری بودند، انتخاب و به صورت تصادفی به دو گروه مورد(63 نفر) و شاهد(58 نفر) تقسیم شدند.

به افراد گروه مورد، از عصاره گیاه عناب 1 سی سی به ازای هر كیلوگرم وزن نوزاد و در هر روز سه نوبت به صورت خوراكی داده شد. ضمن این كار درمان فتوتراپی نیز انجام شد و افراد گروه شاهد، فقط با روش فتوتراپی درمان شدند.

هر روز دو مرتبه میزان بیلی روبین سرم در هنگام بستری و طی مدت زمان بستری اندازه گیری شد. یافته ها حاکی از آن بود که میانگین و انحراف معیار غلظت بیلی روبین در گروه شاهد، قبل از مداخله 3/2±9/20میلی گرم درصد و بعد از مداخله 23/1±65/12 میلی گرم درصد و نیز در گروه مورد قبل از مداخله 05/0±3/22 میلی گرم درصد و بعد از مداخله 01/1±27/12 میلی گرم درصد بود كه اختلاف آماری معنی داری بین دو گروه مورد و شاهد قبل و بعد از مداخله دیده شد.

همچنین كاهش معنی داری در تعداد روزهای بستری در بیمارستان و افزایش دفع مدفوع و ادرار نوزادان گروه مورد، نسبت به گروه شاهد مشاهده شد.

نتایج این مطالعه نشان داد كه مصرف عصاره گیاه عناب با افزایش تعداد دفعات مدفوع و ادرار نوزاد، می تواند باعث دفع بیلی روبین شده و در درمان یرقان نوزادی مؤثر باشد.


[xfgiven_format] فرمت: [xfvalue_format][/xfgiven_format]
[xfgiven_space] حجم فایل: [xfvalue_space][/xfgiven_space]
[xfgiven_download] لینک دانلود [/xfgiven_download]

نويسنده: حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي   نظرات (5) | نسخه قابل چاپ

اسماعیل 19/04/1390 - 18:22 |
اسماعیل
سلام
پسرم 8 ماهه است و مبتلا به کریگلر نجار 1
تا کنون با فتو تراپی در منزل و مصرف فنوباربیتا تحت درمان بوده وبایستی پیوند کبد شود میخواستم بدونم آیا راه درمان دیگری به غیر از پیوند کبد وجود دارد .
مثلا قبل از اینکه بیلیروبین وارد خون شود توسط دارو دفع شود .
اگر صبر کنم و پیوند نزم این امکان وجود دارد که چنین دارویی وارد بازار شود یا فقط تنها راه پیوند کبد است.
با تشکر
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

مژگان 2/07/1390 - 16:55 |
مژگان
با درود. دختر 40 روزه ام زردی 6.8 دارد که direct  ان 5.1  -sgpd نرمال -و sgpt 89 است. سه هفته یش با زردی 9 و مستقیم  2.5 روبرو بودیم زردی روزهای اول تولد نسبتا خوب بود که با نور و فتوتراپی کنترل شد.
سوال من اینه که آیا میشه به چنین نوزادی فرصت داد تا به مرور بهبود یابد؟ دوم اینکه چقدر فرصت داریم صبر کنیم و خودمان را درگیر آزمایشات فراوان نکنیم با توجه به اینکه بچه ی قبلی ام 5 ماه درگیر چنین آزمایشات سخت تا مرحله بیوبسی کبد - قطع شیر مادر برای تشخیص گالاکتوزمی و آزمایشات بسیار دیگر که روح و روانمان را تحت تاثیر قرار داده بود شدیم. در نهایت هپاتیت ناشناخته ی نوزادی تشخیص داده شد که خود به خود بر طرف گردید و تنها نتیجه ای که از این همه آزمایش گرفته شد به خاطر قطع شیر من تا گرفتن نتیجه ی آزمایش  شیر خشکی شدن بچه ام  شد .با سپاس
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

elnaz 30/04/1391 - 01:23 |
elnaz
salam khanomi 27 sale hastam, azmayesh khon dadam va bilirobine khonam ziyad bod bayad az che ghazaha va daroye estefade konam? albate doktoram sono az kabed va safra behem tosie karde lotfan behem komak konin ke az che mavade ghazaee estefade konam ta bilirobinam normal she merci
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

فاطمه 4/06/1391 - 11:52 |
فاطمه
نوزادمن سه روزه است درروزدوم ميزان بيلي روبين او10بوده اماروزسوم 13شده است چكاركنم متوقف وكم شود
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

اطلاعات
ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد


    Site Adminمشاوره آنلاین با دکتر

    Web Masterطراح سایت

بازديدكننده گرامي کدامیک از موضوعات اینترنتی شما را بیشتر مجذوب میکند ؟


=======================

مطالب سایت
Tebghanoonesina

حکيم فرياد پورمحمد دانشجوي دکتراي پزشکي دانشگاه آزاد تبريز

تلفن: 978 8888 0914

922 888 09333

281 4791 0411

---------------------

عضو انجمن همراهان طب سنتی آذربایجان شرقی

---------------------

سامانه پیام کوتاه:

30009900034060

---------------------

شماره حساب ها:

حساب سيباي ملي

0101396453009
شماره کارت ملي
5743 9872 9911 6037
شماره کارت اقتصاد نوين
4155 3420 1211 6274
--------------------------

نام کاربري :  
کلمه عبور :  
  

آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 29
کل: 1680
کل نظرات: 26989
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 6
این ماه: 246
کل: 91209
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: IgnacioSilva4
{prostats}