همه چيز درباره پوكي استخوان

بیماری‌های مفاصل و استخوان تاریخ : 26 بهمن 1390 بازدید : 6230
چه كساني درمعرض خطر پوكي استخوان قرار دارند؟

1. در زنان بعد از يائسگي به علت توقف ترشح هورمون‌هاي زنانه و نقش مهم اين هورمون‌ها در استحكام استخوان ها، شيوع پوكي استخوان زيادتر مي‌شود. هورمون‌ زنانه (استروژن) در مقابل از دست رفتن استخوان محافظت ايجاد مى‌کند، جذب کلسيم را بهبود مى‌بخشد و اثر ورزش بر روى استخوان‌ها را افزايش مى‌دهد.

2. حدود نيمي‌از زنان مسن‌تر از 45 سال و 90 درصد زنان مسن‌تر از 75 سال به بيماري پوكي استخوان مبتلا مي‌شوند.

3. مردان مسن نيز به پوكي استخوان مبتلا مي‌شوند كه البته ميزان ابتلاي آنان كمتر از زنان است.

4. به طور تقريبي از هر سه زن يك نفر و از هر دوازده مرد يك نفر به پوكي استخوان مبتلا مي‌شوند

5. پيامد ها وعوارض پوكي استخوان

6. پوکی استخوان باعث کاهش کیفیت زندگی و برای برخی باعث معلولیت دائمی می گردد.

7. اغلب اوقات شکستکی هایی که به دلیل پوکی استخوان صورت می گیرد به طور کامل بهبود نمی یابند و افراد از این بابت رنج می برند.

8. شکستگی لگن از عوارض شایع پوکی استخوان است و بیمارانی که دچار شکستگی لگن می شوند در معرض خطر مشکلات زیادی در ارتباط با این بیماری قرار می گیرد.

9. بسیاری از کسانی که دچار شکستگی لگن در رابطه با پوکی استخوان می شوند، نیاز به پرستاری طولانی مدت برای مراقبت در منزل بعد از دوره بهبودی اولیه به علت عوارض مرتبط با شکستگی پیدا می کنند.

10. مرگ و میر افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند و دچار شکستگی لگن شده اند، در 12 ماه اول بعد از شکستگی لگن در حدود 20 ٪ است.

11. کیفوز پوکی استخوان عارضه جدی است که در آن شکستگی مهره در نهایت به تغییر شکل ستون فقرات می انجامد، که باعث می شود فرد بیمار کوهان دار به نظر برسد، این عارضه می تواند باعث مشکلات تنفسی نیز بشود.

12. تغذيه، نقش مهمي در بروز يا پيشگيري از پوكي استخوان به عهده دارد و افرادي كه كلسيم كافي در رژيم غذايي آنها وجود ندارد يا ويتامين د ويا ويتامين ث كافي دريافت نمي كنند، بيشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.

13. كلسيم يكي از اجزاي سازنده استخوان است و غذاي روزانه هر فرد بالغ بايد حداقل حاوي 1000 تا 1200 ميلي‌گرم كلسيم باشد. البته اين مقدار نياز در زنان باردار، شيرده، يائسه، افراد مسن و درسنين بلوغ بيشتر بوده و بين 1500 تا 2000 ميلي‌گرم است.

14. منابع حاوی کلسیم عبارتند از شیر مادر، هر نوع شیر و غذایی که از شیر تهيه شده است (مانند پودر شیر، پنیر، ماست، دوغ ، كشك ، بستني و قره‌قوروت) و ماهی های کوچک مثل ماهي كيلكا که با استخوان خورده می شوند، انواع حبوبات ( نخود و لوبیا، عدس،ماش..)، سبزی های برگ سبز تیره ( جعفري، ، كرفس، برگ چغندر).

15. بايد توجه داشت كه هر چه ميزان چربي شير ومواد لبني بشيتر باشد ، كلسيم آن كمتر اشت . بنابر اين براي تامين كلسيم مورد نياز بدن بايد از شير ولبنيات كم چرب ( كمتر از %5/1) استفاده كرد.

16. ساير منابع حاوي كلسيم عبارتند از: كلم پيچ، گل كلم ، كلم بروكلي ، نخودفرنگي ،شلغم، ترب، هويج، پرتقال، انگور و توت فرنگي، خرمالو، زيتون، ، كشمش، بادام، كنجد.

17. مصرف کم شیر به عنوان یکی از مواد غذایی غنی از کلسیم، یکی از علل دریافت ناکافی کلسیم از برنامه غذایی روزانه در خانوارهای ایرانی باشد.

18. هر لیوان شیر دارای ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم است. مقدار مناسب دریافت روزانه کلسیم برای بزرگسالان بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم است .

19. افرادي که نمى‌توانند در برنامه غذائى خود کلسيم کافى را بگنجانند، مى‌توانند با نظر پزشک، از مکمل‌ها استفاده کنند.

20. ويتامين د براي استحكام استخوانها ضروريست. ویتامین د به جذب کلسیم و فسفر از روده کمک کرده و موجب بکار گیری این مواد معدنی در ساختمان استخوان ها و دندان ها می شود.

21. کمبود طولانی مدت ویتامین د منجر به کاهش جذب کلسیم شده و خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد. مواد غذایی غنی از ویتامین د عبارتند از شیر، کره، پنیر، کشک، ماست و روغن حیوانی، ماهی های چرب، زرده تخم مرغ و جگر.

22. فرآورده‌هاى لبنى محتوى ويتامين د از بهترین منابع کلسيم در رژيم غذائى به‌شمار مى‌روند.

23. مصرف زیاد نمک احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد، بصورتی که به ازای مصرف هر۲۳۰۰ میلی گرم نمک،۴۰ میلی گرم کلسیم بدن از دست می رود.

24. مصرف روغن جامد و نوشابه های گازدار از جمله عواملی هستند که که بر روی جذب کلسیم تاثیر گذاشته و احتمال ابتلا به پوکی استخوان را بالا می برد.

25. مصرف مقدار زیاد فسفر در رژیم غذایی به شدت جذب روده ای کلسیم را کاهش می دهد. به طور مثال با مصرف زیاد نوشابه های گازدار که در ترکیب خود حاوی اسید فسفریک هستند در عمل بخش عمده ای از کلسیم جذب نخواهد شد.

26. فعالیت بدني و ورزش باعث استحكام استخوان‌ها در هر سني مي‌شود. عدم تحرك و استراحت زياد باعث تحليل استخوان‌ها و پوكي آن مي‌شود و دردهاي استخواني را بيشتر مي‌كند.

27. فعالیت بدنی روزانه با افزایش جذب کلسیم به سلامت بدن انسان به ویژه استخوان ها کمک زیادی می کند. بهترين، مفيدترين و بي‌خرج‌ترين ورزش براي انسان‌هاي بالغ و به ويژه افراد مسن پياده‌روي است. توجه داشته باشيد كه ورزش‌هاي تحمل وزن، مثل پياده روي نقش مهمي ‌در رسوب كلسيم در استخوان‌ها دارند. ورزش‌هايي كه فشار و تحمل استخواني ندارند كم‌تر از ورزش‌هاي تحمل وزن در اين مسئله اثر مثبت دارند.

28. مصرف الكل، سيگار، قهوه فراوان از عوامل افزايش دهنده و تشديد كننده پوكي استخوان هستند.

29. كساني كه خود سيگار مي‌كشند يا همنشين سيگاري‌ها هستند، در معرض پوكي استخوان زودرس قرار دارند و زناني كه سيگار مي‌كشند دچار پوكي استخوان شديدتري مي‌باشند.

30. با داشتن برنامه غذایی و فعالیت های بدنی مناسب، می توانیم حافظ سلامتي استخوان‌ها یمان بوده و از ابتلا به پوكي استخوان در ميان‌سالي و پيري جلوگيري کنیم.

  smaler text size normall text size bigger font size print page send to friend bookmark this page  11عامل ایجاد کننده پوکی استخوان را بشناسیم

11عامل ایجاد کننده پوکی استخوان را بشناسیم

 

 استخوان بافت زنده ای است که از دو لایه داخلی و خارجی تشکیل شده است. لایه داخلی ضخیم بوده و از شبکه های محکمی تشکیل شده که توده استخوانی را ایجاد می کند. در بدن انسان استخوان ها به طور مرتب ساخته شده و از بین می روند.

البته سرعت این روند در تمام عمر فرد یکسان نیست، به طوری که توده استخوانی در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی به حداکثر میزان خود می رسد و سپس به تدریج کاهش می یابد.

حداکثر توده استخوانی در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل ارثی، تغذیه، فعالیت بدنی و شیوه زندگی در طول دوره رشد بستگی دارد.

اگر میزان تخریب استخوان بیش از ساخته شدن آن باشد، فضاهای بین شبکه های داخلی استخوان بزرگ می شوند و اصطلاحا پوکی استخوان اتفاق می افتد.

در این وضعیت، استخوان ضعیف شده و با کوچک ترین ضربه دچار شکستگی می شود. این پدیده در سنین سالمندی شایع بوده اما با اقدامات ساده ای می توان آن را به تاخیر انداخت یا شدت آن را کاهش داد.

پوکی استخوان اغلب تا زمان شکستگی استخوانی علامتی ندارد

اهمیت پوکی استخوان در آن است که اغلب تا زمان شکستگی استخوانی علامتی ندارد. ستون فقرات، استخوان ران، لگن، مچ دست و انتهای ساعد به ترتیب شایع ترین محل هایی هستند که در اثر پوکی استخوان دچار شکستگی می شوند.

بسیاری از شکستگی های ستون فقرات تنها با درد شدید پشت همراه هستند و علامت دیگری ندارند. انحراف ستون مهره ها در اثر جوش خوردن خودبخودی آنها می تواند از علایم این بیماری باشد.

چه عواملی ایجاد کننده پوکی استخوان هستند؟


1-سن: با بالارفتن سن، تراکم استخوان در هر دو جنس به تدریج کاهش می یابد؛ به طوری که از حدود ۴۰ سالگی نیم تا یک درصد در سال کاهش می یابد.

2-جنس: پوکی استخوان در زنان به دلیل کم بودن توده استخوان و پدیده یائسگی شایع تر است؛ به طوری که زنان در هر سنی ۴ تا ۵ برابر مردان دچار شکستگی استخوان می شوند.

3-یائسگی و کاهش هورمون های جنسی: هورمون های جنسی نقش مهمی در استحکام استخوان ها دارند. بنابراین هر عاملی از جمله یائسگی که باعث کم شدن این هورمون ها شود پوکی استخوان را تسریع می کند.

4-سابقه فامیلی: در صورت سابقه شکستگی در بستگان نزدیک (پدر، مادر، خواهر و برادر) احتمال ابتلا به شکستگی تا دو برابر افزایش می یابد.

5-نژاد و عوامل ارثی: نژاد آسیایی و افرادی که پوست و موی روشن دارند، بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند.

6-جثه بدنی: استخوان بندی ظریف و جثه کوچک تر موجب افزایش احتمال پوکی استخوان می شود.

7-بیماری های همراه: برخی بیماری ها نظیر بیماری های مزمن کبد و کلیه، دیابت نوع۱، افزایش هورمون تیروئید و پاراتیروئید، اختلالات هورمون های جنسی، اسهال مزمن و اختلالات سوء جذب، بی اشتهایی عصبی، پیوند اعضا و برخی سرطان ها باعث افزایش احتمال ابتلا به پوکی استخوان می شوند.

8-مصرف داروها: مصرف طولانی مدت داروهای حاوی کورتون، داروهای ضد صرع و داروهایی که برای درمان بیماری های تیروئید مصرف می شوند؛ موجب بروز پوکی استخوان می شود. این دسته داروها حتما باید با تجویز پزشک و درصورت نیاز با مکمل های دارویی مانند کلسیم و ویتامین «د» مصرف شوند.

9-ورزش و فعالیت بدنی: ورزش سبب افزایش رشد استخوانی بویژه در کودکی و دوران بلوغ می شود. ورزش مناسب و متناسب با سن به طور مستمر موجب افزایش تراکم استخوانی می شود.

10-رژیم غذایی: کلسیم باعث قوی شدن استخوان ها می شود. ویتامین «د» نیز مانند کلیدی است که باعث ورود کلسیم به استخوان ها و استحکام آنها می شود. مصرف این دو ماده در رژیم غذایی به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند.

11-مصرف دخانیات و الکل: مصرف دخانیات شامل سیگار، قلیان، پیپ و چپق موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی می شود که به تسریع پوکی استخوان می انجامد. مصرف الکل نیز با کم کردن فعالیت سلول های سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می شود.

پوکی استخوان چگونه منجر به شکستگی می شود؟

حدود ۵ درصد زمین خوردگی ها منجر به شکستگی می شوند

 مسلما استخوان هایی که استحکام کافی برای حفظ تعادل بدن را نداشته باشند، به راحتی متعاقب نیروهای جزیی مانند زمین خوردن و یا سقوط از پله دچار شکستگی می شوند.

به همین دلیل شایع ترین علت شکستگی های ناشی از پوکی استخوان سقوط و زمین خوردن است. عواملی مانند موانع محیطی، نور کم، اختلال بینایی، فراموشی و استفاده از داروهای خواب آور در افزایش احتمال سقوط و شکستگی نقش دارند.

پوکی استخوان علامتی ندارد اما با مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • کاهش قد به میزان حدود ۳ سانتی متر نسبت به دوران جوانی
  • قوز درستون فقرات که به تازگی ایجاد شده باشد
  • شکستگی دراثر ضربه خفیف یا زمین خوردن جزیی

 

اگر به پوکی استخوان مشکوک شدیم، چه کنیم؟

بخاطر داشته باشید که پوکی استخوان براحتی قابل تشخیص و درمان است. تشخیص پوکی استخوان توسط پزشک و با اندازه گیری تراکم استخوان انجام می شود.

اندازه گیری تراکم استخوان یک ر وش بدون درد است که با استفاده از دستگاه مخصوصی انجام شده و حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد.

در صورت تشخیص پوکی استخوان با بکارگیری توصیه های دارویی و غیردارویی می توان از پیشرفت پوکی استخوان و شکستگی استخوان که مهم ترین عارضه آن است پیشگیری کرد.

رعایت رژیم غذایی، ترک مصرف دخانیات و فعالیت بدنی مناسب از پیشرفت پوکی استخوان جلوگیری می کند. داروهای موثر در افزایش توده استخوان باید با تجویز پزشک مصرف شوند. در صورت نیاز به این داروها آنها را مطابق دستور دارویی و بطور مستمر استفاده کنید.

در صورت بروز پوکی استخوان برای پیشگیری از شکستگی چه باید کرد؟

با پیش بینی دستگیره و نرده در محل پله، آشپزخانه و حمام؛ کنترل مستمر موانع عبور و مرور و استفاده از صندلی یا چهارپایه در حمام و آشپزخانه از زمین خوردن جلوگیری کنید.

همچنین اگر از داروهای آرام بخش استفاده می کنید حتما محل رفت و آمد خود را در شب کنترل کنید تا مانعی سر راه شما نباشد.

چگونه از بروز پوکی استخوان پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از پوکی استخوان قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب به دریافت ویتامین «د» کمک می کند.

از منابع کلسیم و ویتامین «د» به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

از مصرف دخانیات به هر شکل (سیگار و قلیان) خودداری کنید.

ورزش مستمر و متناسب را در برنامه زندگی خود بگنجانید.

پزشکان چه توصیه های غذایی برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان دارند؟

غلات، لبنیات، حبوبات، سبزی، ماهی و میوه را در رژیم غذایی خود بگنجانید. مصرف روزانه سه لیوان شیر یا ماست کم چرب (یا دو قطعه پنیر بجای هر لیوان شیر) می تواند کلسیم مورد نیاز روزانه بدن را تامین کرده به سلامت استخوان ها کمک می کند.

از مصرف نوشابه یا قهوه خودداری کرده و دوغ کم نمک را جایگزین آن کنید. روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید.

ماهی ها، جگر و تخم مرغ منابع غذایی حاوی ویتامین «د» هستند؛ از آنها در برنامه هفتگی غذایی خود استفاده کنید.

اگر قادر به انجام انواع ورزش ها نیستید حداقل سه بار در هفته به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.

پیاده روی بهترین جایگزین برای انواع ورزش ها جهت جلوگیری از پوکی استخوان است.

  smaler text size normall text size bigger font size print page send to friend bookmark this page چند نکته مهم در مورد پوکی استخوان

چند نکته مهم در مورد پوکی استخوان

 

استئوپروز یا پوکی استخوان یک بیماری پرهزینه بوده که ممکن است لطمات جبران ناپذیری به نیروی کار و سطح رفاه عمومی وارد کند و با توجه به مسن شدن جمعیت کشور این بیماری در سال های آینده شیوع زیادی خواهد داشت که با اجرای برنامه های پیشگیرانه می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

استخوان به عنوان یک بافت زنده از دو لایه خارجی ضخمیم و لایه داخلی شبکه هایی محکم و سفت شبیه لانه زنبور تشکیل شده است وقتی سوراخ های ما بین شبکه ها (لایه داخلی) به علت تخریب بافت بزرگ شوند به آن پوکی استخوان می گویند.

در اثر چنین تغییری استخوان ضعیف شده و با کوچکترین ضربه دچار شکستگی می شود. از دست دادن استخوان ها به طور خاموش و بی سر و صدا اتفاق می افتد و اغلب هیچ علامتی تا زمان رخ دادن شکستگی وجود ندارد.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت بیماری استئوپروز ( پوکی استخوان ) را همراه سکته قلبی، سکته مغزی و سرطان ، چهار دشمن اصلی انسان در عصر حاضر است چرا که بعد از ۳۵ سالگی فرایند پوکی استخوان شروع می شود به نحوی که از سن ۶۵ سالگی از هر ۳ زن ، یک نفر دچار شکستگی مهره و پس از ۷۰ سالگی از هر ۵ زن یکی دچار شکستگی استخوان لگن بدنبال پوکی استخوان می شود.

 ستون فقرات، ران، لگن، مچ دست و قسمت فوقانی بازو از مهترین اندام های بدن هستند که دچار شکستگی می شوند.


عوامل مستعدکننده پوکی استخوان به دسته قابل کنترل و غیرقابل کنترل تقسیم می شود که گروه قابل کنترل شامل ورزش نکردن، کمبود کلسیم و ویتامین D، سیگار کشیدن و رژیم غذایی نا مناسب است که که با اصلاح این موارد از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

اما عوامل غیرقابل کنترل در پوکی استخوان که در قالب سن، جنس، یائسگی، سابقه فامیلی، نژاد، وزن و اندازه استخوانها، بیماری های مزمن و داروها دسته بندی می شود که از حیطه افراد خارج است.

قطعی ترین روش ” اندازه گیری تراکم استخوان“ می باشد که بدون درد است و با استفاده از دستگاه مخصوص میزان تراکم در استخوان ران و ستون مهره ها اندازه گیری می شود که با تشخیص اولیه پوکی استخوان می توان آن را متوقف یا از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

برای افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند، هر نوع ورزشی مناسب نیست. باید بدانند شروع به ورزش و افزایش فعالیت های فیزیکی در هر سنی امکان پذیر است تداوم ورزش و فعالیت های فیزیکی باعث اثرات مثبت بر روی عضلات و استخوان ها می شود ورزش هایی مانند جست و خیز و پریدن و برخی حرکات یوگا برای افراد پیر مناسب نیستند زیرا ممکن است با ایجاد فشار بر روی استخوان ها سبب ایجاد شکستگی شوند.

ابتلا به کمردردهای حاد و در نهایت مزمن، شکستگی انتهای استخوان ساعد و سر استخوان ران و افتادن دندانها از شایع ترین علائم بروز پوکی استخوان است.

پوکی استخوان

کنترل وزن و پیشگیری از چاقی، دریافت کلسیم کافی ( حداقل ۱۲۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز ) و ویتامین دی (۸۰۰ تا ۴۰۰ واحد در روز )، پرهیز از مصرف الکل و سیگار ، غذاهای پرنمک و رژیم پر پروتئین، جایگزین کردن نوشابه های طبیعی ( آبمیوه ، دوغ، انواع شربت ها ) به جای نوشابه های کافئین دار ( انواع کولا و قهوه )، مصرف روغن های غیر اشباع مثل آفتاب گردان ، ذرت ، زیتون، قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت ۳۰ تا ۱۵ دقیقه ( نور خورشید از پشت شیشه و لباس بی تاثیر است) انجام فعالیت بدنی منظم در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان توصیه می شود.

هم چنین پزشکان دریافت کلسیم بیش از نیاز عادی در موارد حاملگی و شیر دهی و احتراز از بارداری مکرر و با فاصله کم را ضروری می دانند.

زمین خوردن در افراد مسن شایع و از عوارض آن زخمی شدن، شکستگی و بستری شدن در بیمارستان است که بدنبال آن شخص بطور موقت در انجام کارهای شخصی خود ناتوان و از اجتماع منزوی می گردد و دچار ناراحتی های روحی و روانی مانند افسردگی می شود.

کف حمام باید پوششی داشته باشد که مانع از لیز خوردن بشود. دستگیره هایی در حمام نصب شود که بتوان هنگام از دست دادن تعادل از آنها استفاده نمود. استفاده ازصندلی یا چهارپایه در حمام در جلوگیری از افتادن توصیه می شود.

در آشپزخانه نیز باید وسایل حفظ تعادل در دسترس باشد. پله ها مجهز به نرده باشد تا هنگام بالا و پایین آمدن بتوان به عنوان تکیه گاه از آنها استفاده کرد.

حرکات ورزشی در آب، تحریکات الکتریکی پوست که باعث تحریک عصب می شود، همچنین داروها نیز در کاهش درد هنگام شکستگی استخوان اثر بخش هستند.

داروهایی مانند (بیسفوسفونات ها) باعث افزایش تراکم استخوان شده، سرعت و پیشرفت نازک شدن استخوان ها را به تعویق می اندازد در نتیجه شانس شکستگی را کاهش می دهند.

همچنین نتایج تحقیقات نشان می دهد  زنانی که به امید جلوگیری از پوکی استخوان در سن بالای ۵۰ سال به طور مرتب از مکمل های کلسیم استفاده می کنند، نسبت به دیگران به میزان بسیار جزئی از ابتلا به پوکی استخوان در امان هستند.

 زنانی که از مکمل های کلسیم استفاده می کنند، از هر ۱۰ هزار مورد، ۱۰ مورد دچار شکستگی استخوان لگن می شوند، اما آنهایی که از چنین قرص هایی استفاده نمی کنند، از هر ۱۰ هزار مورد، ۱۴ مورد به این مشکل مبتلا می شوند.

 میزان شکستگی های لگن در زنان بالای ۶۰ سالی که از مکلمل های کلسیم استفاده می کنند، ۱۹ درصد و در بقیه افراد ۲۴ درصد است، اما آنچه قابل توجه است، تاثیر روانی این مکمل ها و تلقینی است که در افراد به واسطه مصرف آنها ایجاد می شود.

 به منظور جلوگیری از پوکی استخوان در سن بالای ۵۰ سال صرفا به امید قرص های کلسیم نباشند زیرا مصرف زیاد این گونه قرص ها نیز موجب بروز عوارضی نظیر ایجاد سنگ های کلیه می شود.

پوکی استخوان

 در مصرف نوع کلسیم باید دقت نظر داشت زیرا نیترات کلسیم به مراتب بیشتر و بهتر از کربنات کلسیم جذب می شود ، به ویژه اگر به همراه ویتامین D مصرف شود ضمن اینکه آنچه بیش از هر چیز برای جلوگیری از پوکی استخوان موثر تشخیص داده شده، ورزش و تحرک در دوران جوانی و مصرف لبنیات به همراه سبزیجات برگ سبز است .

همچنین محققان می گویند  بی تحرکی، مصرف دخانیات و رژیم غذایی نادرست از عوامل اصلی ایجاد پوکی استخوان در بانوان به خصوص پس از سنین یائسگی است.

 استخوان های بدن بخصوص در بانوان در سنین میانسالی و پس از یائسگی با از دست دادن بافت خود دچار پوکی و مستعد شکستگی می شود که این امر خصوصا در استخوان های ستون فقرات و استخوان سر لگن بیشتر اتفاق می افتد که فرد با اولین زمین خوردن دچار شکستگی استخوان می شود.

 بهترین راه ها برای مقابله با پوکی استخوان شامل ورزش و پرهیز از بی تحرکی، عدم استفاده از دخانیات و داشتن رژیم غذایی سرشار از کلسیم است.

 مصرف روزانه شیر، ماست (که بیشترین میزان کلسیم را داراست)، کشک، سبزیجات و میوه ها در کنار مکمل های کلسیم می تواند در حفظ بافت استخوان ها موثر باشد و از تخریب بیشترشان جلوگیری کند.

درمان این بیماری در سنین پس از یائسگی از طریق تجویز مکمل های حاوی کلسیم، ورزش مناسب سن و سال فرد، داروهای ضدپوکی استخوان و در موارد خاص و با تشخیص پزشک هورمون درمانی است.
  smaler text size normall text size bigger font size print page send to friend bookmark this page منبع تغذیه استخوان ها

منبع تغذیه استخوان ها

 

در دوران جوانی استخوان ها استحکام و قدرت خوبی دارند . اما به موازات افزایش سن و رسیدن به دوران میانسالی شروع به تحلیل رفتن می کنند. در زنان این روند بعد از بروز یائسگی افزایش می یابد.خوشبختانه روش های مفیدی برای کند کردن و به تعویق انداختن این روند وجود دارد.یکی از بهترین این روش ها کنترل رژیم غذایی است. مصرف غذاهای مناسب و مفید توده استخوان را در کیفیت مطلوبی حفظ می کند.
 
1-    شیر: یکی از مهمترین و اصلی ترین منابع کلسیم شیر است .

2-    ماست و پنیر: از دیگر محصولات لبنی ماست و پنیر است که به سهم خود حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم می باشد و نیاز بدن را در این زمینه مرتفع خواهد کرد. لذا لازم است که در برنامه غذایی خود این دو محصول لبنی را نیز بگنجانید.

3-    ماهی ساردین: از جمله غذاهای دریایی حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم است که باید به آن توجه کرد.

4-    کلم چینی: ماده معدنی کلسیم در بعضی از سبزیجات به وفور یافت می شود.مثلا کلم چینی یکی از این منابع است که حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم می باشد.اسفناج و بروکلی نیز از دیگر منابع سبز رنگ کلسیم می باشند.

5-    مکمل های کلسیم: مکلمل های کلسیم در قالب قرص نیز از دیگر روش های جذب کلسیم مورد نیاز است. البته باید توجه داشته باشید که بیش از 1500 میلی گرم کلسیم در روز مورد نیاز نیست. و برای افزایش جذب مکمل های کلسیم بیش از 500 میلی گرم از آن را در یک لجظه استفاده نکنید. درضمن بیشتر مکمل های کلسیم باید همراه با وعده های غذایی مصرف شود.

6-    محصولات سویا: مثلا توفو(خمیر سویا) حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم است . نکته قابل توجه راجع به محصولات سویا این است که این مواد حاوی ایزوفلاون ها هستند که در حفظ چگالی استخوانی بسیار مفید هستند. پس تنها کلسیم در سلامت استخوان ها نقش ندارد بلکه این مواد شیمیایی نیز مفید هستند. به طور کلی گفته میشود که محصولات سویا در پیشگیری از بیماری های استخوانی بعد از یائسگی بسیار مفید است.

7-     سالمون: از دیگر محصولات دریایی مفید برای حفظ سلامت استخوان هاست.این محصول نیز حاوی کلسیم و ویتامین  D می باشد . این ویتامین برای جذب کلسیم لازم است.همچنین اسید چرب امگا 3 در این ماده غذایی به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند.

8-    آجیل و مغزها: این دسته غذایی نظیر بادام، تخم گل آفتابگردان و پسته حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم است.مغز گردو و دانه کتان حاوی اسید چرب امگا 3 است. انواع بادام ها و پسته زمینی حاوی پتاسیم است که مانع از دفع کلسیم از طریق ادرار می شود.

9-    میانه روی در مصرف نمک: نمک یکی از مهم ترین عوامل دفع کلسیم می باشد. بنابر این کاهش مصرف آن کمک بزرگی به حفظ کیفیت استخوان ها می کند.
10-    نور خورشید: خورشید ماده غذایی نیست. اما یکی از مهم ترین منابع مغذی است که در غذاهای کمی پیدا می شود. بدن در پاسخ به نور خورشید ویتامین D می سازد. همان طور که گفتیم بدن بدون این ویتامین قادر به جذب مفید کلسیم نمی باشد.

11-    ورزشهای خاص: انجام تمرینات بدنی خاص برای افزایش تحمل وزن بدن توسط ماهیچه ها و استخوان ها لازم است و استخوان ها را چگال تر می کند. پیاده روی سریع، رقص، تنیس و یوگا از جمله ورزش های مفید است.


منبع:سایت پزشکان بدون مرز


[xfgiven_format] فرمت: [xfvalue_format][/xfgiven_format]
[xfgiven_space] حجم فایل: [xfvalue_space][/xfgiven_space]
[xfgiven_download] لینک دانلود [/xfgiven_download]

نويسنده: حكيم فريادپورمحمد دانشجوي دكتراي پزشكي   نظرات (115) | نسخه قابل چاپ

tndrnwfo 3/05/1392 - 13:03 |
tndrnwfo
I'm not a guru, but I am calculated and I analyze investments before making the decision to proceed. It's no wonder: poultry is rich in protein and can be prepared to suit any palate. thomas sabo pendant Left with hardly any other meat to eat people of course ate their dogs. Of The. buy windows 7 product key The size of kits varies widely as situation demands, if the woman is at home then she has a huge box in her dressing room containing different variety of cosmetics. Follow these uncomplicated principles and shop for perfect handbags on the internet. So by now you have understood that Web Design Solutions are customized as per the customer's wishes and requirements. Mattel acquired the rights to the Bild Lilli doll in 1964 and production of Lilli was stopped. pandora jewellery Make your tattoo less horrifying or your waxing more pleasant.. The following week, Potter received a first callout for her natural disasters shot, and received another first callout for her simplistic and dramatic shots in the eleventh episode. chrome hearts online Shopping for leather sofas onine isn't always fool-proof; there are things you have to be on the look out for..
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

igemwiss 4/05/1392 - 11:12 |
igemwiss
> Heather Moores remembers that the stares in the waiting room were full of contempt. Our guests were Glen Murray, the former mayor of Winnipeg, who now a Toronto Star columnist, and partner at Navigator Consulting. thomassaboukcharm Dvorak. If your heel moves up and down, you probably need a smaller-size boot shell. windows 7 product key I was shocked at how little I can carry now that I am older. I heard about it when looking at the Rick Steves bag and confirmed its utility on this site. Learn how to read an annual report can be baffling. Phones and bar codes will let consumers shop from their kitchen - a digital screen on a refrigerator, for example, will allow orders from home, where a delivery service will drop off the produce. pandora uk Those were the times when I was so captivated about the stories of different Marvel characters such as Spider-man,.. The chemicals we cannot process end up accumulating in our bodies and this growing body burden works to poison our tissues and exacerbate, as well as cause, disease.. chrome hearts cheap Learning how to become successful is learning how to discipline and apply yourself.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

egluypua 6/05/1392 - 00:54 |
egluypua
In 1914, Revelstoke was made a National Park. Filming the show in Toronto was no biggie for this actress. Buy Windows 7 Enterprise key As this was also during the high tide of the first wave of skinheads in England, the reggae of this time came to be known as "skinhead reggae." Jamaican bands were singing about the skinheads long before the term was associated with racism. At least Moffett is able to provide credible arguments, and there are some to be sure. Windows 7 Home Basic SP1 product key wholesale This makes running shoes, basketball shoes, hiking shoes, and other types of specialty footwear ideal as gifts for athletic minded people on your list. For example, we're obviously a long way from galactic scouting expeditions or contact with alien life forms. The trademark nickname was bestowed upon her during her singing days in a small Paris caf . They are made using machines, but very finely crafted and hand made jewelry is also available in the market. Windows 7 Enterprise key sale Black eyeliner emphasized her eyes and lashings of black mascara opened them up. In the late 1980s, Gucci became one of the world's most influential fashion houses. Windows 7 Professional product key gif me lan jiao bin.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

dnsavxws 7/05/1392 - 04:03 |
dnsavxws
In the early spring, the Mounted Police made a desperate march toward Battleford Saskatchewan, where rumours had it that the Métis, joined by the Cree, were on the verge of taking up arms. But there are still mysteries still to be solved. Windows 7 Home Premium activation key habitat and frequency as Black-Tailed. You have two RepubloFascists who are lock step, Ed Rollins and Alex Castellanes (they should be dressed in brown and Goose Stepping) to the same old song we just got rid of: Bush/McCain Bullshoi Ballet. Office Professional Plus 2013 activation key The Cache for Apple iPad fits the iPad on. discount Windows 7 Enterprise product key The height of the style of boot is seven inches and it features uppers made of leather and a rubber outsole.. Heart attack plus heart failing are both more often than not in people who have sleep apnea. Windows 7 Enterprise license key Caution can be exercised either by layering or by using a belt. The model number is a Y-3CF 98040, as a part of an FH-RM60 rear hub assembly. Windows 7 Professional key Hence these habits could land you up in lot of trouble apart from making you pay for your premature and unlawful actions.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

srjayqnf 8/05/1392 - 01:17 |
srjayqnf
Cefpodoxime hospital. I believe in Total Immersion Education, although I know we will always have a large percentage of our children attending public schools, we must be aware of the importance of being able to teach our own children. thomas sabo uk One place that is a highlight to visit is Miami, Fl. Also, marudai can make many types of braids, such as flat, four sided, and hollow. buy windows 7 product key Shoppers who use the totes receive special store incentives while a portion of the proceeds from bag sales goes to the eco-conscious Stevenson Green Roof Project.. Odrastala sam za vrijeme socijalizma i ranog kapitalizma u Lijepoj Našoj, i iz prve ruke mogu potvrditi da nije bilo takvog bjesomučnog brendiranja. louis vuitton uk bags If you can't find the product at these discount shopping sites go direct to the manufacturers website as you will probably still get it cheaper than you would in a local store or mall.. pandora Sale Woman wigs have an adjustable top, made of an elastic material, which fits every head. Many different styles abound to suit different moods; everything you could think of, in fact, from patent leather to metallic. chrome heart jewelry There are many orientation programs are counseling sessions available for the children as well as their parents which can demonstrate the ways by which these children can be taught.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

gcpxmtsz 9/05/1392 - 23:57 |
gcpxmtsz
Sightings were diligently reported, and a photograph of the seal at large appeared on the front page on June 21. Aside from the good offer the salary is good too.. Windows 7 Home Premium SP1 product key Using Wiki, anybody could edit the pages, without a need of buying any software or computer knowledge. Snap cutters work best with only ceramic and composite tiles; they will not be able to cut stone or marble tiles. cheap Windows 7 Home Basic product key We do, nonetheless, suggest you by pass the more contemporary motion pictures such as Bridget Jones's Diary and go for the timeless classics. Turbo, you certainly don't know the advantages individuals often get when they set some things on a charge card. win7 product key Mixing multiple genres within one program is hardly the issue for the show as a whole: it that it often puts SO much into an individual hour that it can accomplish anything as a coherent whole.. Buy Windows 7 Professional key Vitamin D fortified milk provides essential calcium. Pray for them. buy windows 7 ultimate key Granted, most men do care for their hair and curse when they wake up with bad hair days that make them want to throw on a baseball cap.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

ceceBreenty 10/05/1392 - 06:28 |
ceceBreenty
remedial math nephew grind on me lyrics do louis vuitton wallet have serial numbers Louis Vuitton online Outlet simple fact is that road not so travelled, And huge one, this kind of. this is certainly options get away from society we live in.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

qmcslyjo 15/05/1392 - 00:19 |
qmcslyjo
Okay, let's just get this out of the way first. (294,330 sq. Buy Windows 7 Enterprise SP1 product key One place you would want to visit is Quebec City. One company may be better then another for pricing. Windows 7 Home Premium SP1 key sale Jamie's auditionI remember so very clearly meeting her, and her energy. It is truly tough to make a determination any time you go to a shopping center for buying bags in hand. Once Zeus wanted to woo Europa. The lady husband made the mistake of putting his hand on my mom arm while he was trying to negotiate for the sack. Windows 7 Home Basic product key sale Reka bi Tome iz Blata: "Nego si išla ki p.". And I truly do not go around looking at women and turning down every one simply because their lips aren like mine. Windows 7 Enterprise product key Simply pick the colours to make use of as well as perhaps any whitened sharp head wear for that top.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

lily5645 15/05/1392 - 07:44 |
lily5645
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

ezuocuvp 16/05/1392 - 17:21 |
ezuocuvp
not quite that strong because I lived away from home for a really long time now, but it one of those things that comes back [with family] or around Brits or Australians it pops back up! />. mulberry del ray bag mulberry bags uk Salt Spice up; Pairpoint Dresser Box; 11Pc Sterling Gorham Blades; 45 Pc Western side Moreland Flatware Set; Pr Petite Sterling Candlesticks Pottery: Vehicle Briggle 8" Blue Molded Vase; Selection of Assorted Roseville Pattern Vases, Candlesticks and Bowls; Roseville Pine Needle Decoration; 4" Red Van Briggle Cast Vase; Large Weller Floral Painted Vase; Uncommon Hampshire Pottery Handled Classic vase; Selection of Weller Bud Vases; Decorated Stoneware Jugs as well as Crocks - New Brighton PA, AJ Bottler NJ, Fresh Easton Co. Office Professional Plus 2010 key sale It was after the Europeans came that shame was introduced and the 'Great Cover Up' began. Keep these reviews in perspective since a dissatisfied customer would be more prone to voice his opinions much strongly than a happy customer.. christian louboutin purchase windows 7 product key Check out a number of platforms before making your decision because they all work differently and cater to a different set of needs..
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

nrvscowl 17/05/1392 - 06:23 |
nrvscowl
Keeping one stick of butter in the batter allows for the wonderful, rich flavor to infuse the bread without going overboard. new idea is "cruise protection plans" that allow cruisers to cancel at the last minute for a full or partial refund. Buy Windows 7 Professional product key The strongest part of the Hurricane is the right bottom. a close up of her fabulous knitting (now disregard row 1-3 I mean they her first ones ever) but look how nice and even they are towards the top? She rocks. Windows 7 Professional product key wholesale Vitamin B-9, or folate, appears in boysenberry, avocado, blackberry, guava, date, breadfruit, papaya, orange, lychee, loganberry, pineapple, passionfruit, strawberry and raspberry. Make sure it always looks great. Due to this, it's wise to figure out what you're able to afford in relation to tuition costs, how much time you're willing to spend with your education, and what type of positions you'd like to go for in the future.. How long you stay at the top depends on how long you can maintain your looks, charm, and camera presence. Windows 7 Enterprise product key sale The added area of cushioning is great for anyone who engages in sports such as basketball. As a professional, you often find your work wear and your career go hand in hand. Office Professional Plus 2013 product key Although, you may discover family members who are conservative and traditional by nature may try to pressure you into choosing something traditional.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

fhmthbyl 17/05/1392 - 08:20 |
fhmthbyl
You are absolutely right. mulberry paper mulberry bag outlet Audrey had been well spoken, humble, graceful and cultured. Office Professional Plus 2010 key sale The reason I say that is because when most people think "1940s", they think certain styles LOOK the part.. 7. christian louboutin outlet online windows 7 professional key In 1911 Acton was in Middlesex, but our area is very close to the boundary, and a number of people put Acton, London, rather than Acton, Middlesex.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

tlcyozzq 19/05/1392 - 01:51 |
tlcyozzq
why upgrade to windows 8 pro lowest price on windows 7 how much do windows 8 cost free windows 7 home premium upgrade key Windows 7 Home Basic activation key 3285364 Ofrykxlm windows 7 reviews windows 8 pro 64 bit how much does a windows 7 product key cost Windows 7 Enterprise activation key cheap windows 7 home premium key 1451242 Rorcfycu win 7 oem purchase windows 7 activation key windows key download windows 8 64 product key xp activation key 19706592
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

dcswwbvu 19/05/1392 - 08:10 |
dcswwbvu
Wherever we lived in the world, she took me to classes, arts events and introduced me to adults who shared my passion for the arts. mulberry bags outlet mulberry satchel The poor small chefs wait for the horn in order to blow, signaling the beginning of the task, then scurry like rodents to find something that isn completely disgusting with which to operate. Office Professional Plus 2010 key sale Dresses with dropped waistlines will also help balance the overall look. This sack dress probably developed from the over gown worn in the late 17th century. louboutin outlet win 7 ultimate key (For more information on age structure see Ages.) Out of all those born in London, 19% were under 5 and 40% under fourteen.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

Raxyseeme 20/05/1392 - 21:58 |
Raxyseeme
Many sports bettors believe betting on overs unders is easier than trying to predict the winner of a game and bookmakers tend to agree with that fact by placing smaller betting limits on overs unders than they do when betting a team, either against the point spread or on the money line. Overs unders, more commonly referred to as totals, are a type of betting opportunity offered to gamblers where they may bet that the final score of a game is over the bookmaker's posted total or it goes under the number. The winner of a totals bet is determined by adding the final score of both teams. It's that simple. Imagine the New York Jets are playing the Miami Dolphins and the posted total is 40. If you bet over on the game, you win your bet if the two teams combine for more than 40 points. If the Dolphins win 24 17, for example, you have made a winning bet. If the Dolphins were to win 24 14, you would lose the over bet, as the final combined score was just 38. If the final score added up to 40, the bet would be considered a push, or a tie, and your money is returned to you. Football and Basketball Totals When betting on football and basketball totals, the bettor risks $11 to win $10, just as they do when making a bet against the college football jerseys point spread. If the bookmaker can get an equal amount of money wagered on the over and the under, he is guaranteed to make money no matter what the final score is. Most NFL football totals will range between 32 and 52, with an average number right around 41 points. If two high scoring teams with poor defenses are playing each other, college football jerseys the total may be posted higher. On rare occasions, two sound defensive teams playing in poor, cold weather, may see the total dip below 32, but t Related reply: http://wordgz.com/index.php?action=profile;u=70853
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

elwkuziq 21/05/1392 - 12:47 |
elwkuziq
buy win 7 product key microsoft windows activation microsoft office starter microsoft visio key Windows 8 Professional activation key 7174900 Rqfcplbk windows xp professional activation key windows 7 key windows professional upgrade Windows 7 Home Premium activation key windows 7 licence key 9027919 Dulcvjcn upgrade anytime buy windows product key windows 7 install windows 8 with product key only change windows xp key buy windows 7 home premium key 14592814
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

qcrqlqlf 22/05/1392 - 12:16 |
qcrqlqlf
Windows 7 Enterprise SP1 product key sale This article will help you celebrate Boxing Day in traditional fashion, no matter where you live.. cheap Windows 7 Home Basic SP1 product key Tcmmbqwvw Windows 7 Professional SP1 product key price euumop 736735 Windows 7 Enterprise product key 174372 cheap Windows 7 Professional product key
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

ojhgfzHJ 29/05/1392 - 19:06 |
ojhgfzHJ
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

pzgjfjsa 31/05/1392 - 18:54 |
pzgjfjsa
We've got new merchandise from haulers around Texas and good quality used items from local consignors around the county. Heh! Good point! Though, being American, I have an underdeveloped and malformed Sarcasm Detection Gland, so I'm not sure if you're serious there or not. Buy Windows 7 Enterprise key That would pose a conflict of interest because Transocean was responsible for maintaining the blowout preventer before the disaster and Cameron made the device. I remember going to reggae dances in Leeds with black kids and everyone got on fine. Windows 7 Professional SP1 key sale Accentuating the positive is an article of faith here.. Stash your personal items in the interior storage pocket for safe keeping, and pull the adjustable mummy hood down tight for extra warmth. Dont forget fashion is one thing, but style is another thing entirely! Incorporate fashionable pieces alongside classic favourites and items that you feel are just you. The capacity of the building ensures that even if shopping is not your thing, you will need at least two days to cover the entire mall.. cheap Windows 7 Home Basic product key Only a paper that you spend a quality time working on can be hoped to fetch commending grades.. These sites don t even keep all the commission, but instead they share it with you by sending you the cash. Office Professional Plus 2013 product key Yes, while it can be said that traditional timber windows would sometimes leav ..
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

mmreulvx 2/06/1392 - 18:03 |
mmreulvx
It should not be used as a substitute for professional medical advice, diagnosis or treatment. Scruples Inventor Henry Makow had been contemplating the shift in morality from the righteous '60s to the yuppified '80s. Microsoft Visio Professional 2010 product key Dcltgk buy win 7 key Microsoft Office Project Professional 2007 product key Ccipmu They didnt peak to me at all really, and addressed every comment to BF. Windows Home Server 2011 serials microsoft windows 7 home premium 4299198063
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

dssnodln 4/06/1392 - 18:58 |
dssnodln
buy canada goose in toronto canada goose citadel parka price buy canada goose hybridge online canada goose coats men manteau canada goose femme prix 7634632 Lwrqghkl buy octobers very own x canada goose chilliwack jacket canada goose calgary jacket reviews canada goose calgary jacket amazon canada goose fake shop canada goose coats reviews 2909652 Uvltvlbo canada goose calgary jacket graphite buy canada goose jacket cheap canada goose chateau parka tan buy canada goose jackets online canada goose clothing official website 30368051
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

mjnxibfm 7/06/1392 - 19:22 |
mjnxibfm
Being able to take all the stuff to the school and have the girls and boys show me their school work made me grateful that i live in a country where i was able to contribute to them. It is a flock of birds turning in the sky as one. louis vuitton outlet LIVESTRONG is a registered trademark of the Lance Armstrong Foundation. 20million birds were released in the UK, based on a 1990s estimate, although accurate figures are not maintained. louboutin uk We ask that you please provide what info you would like for us to list for you so others can be sent your direction through us. ""I wanted to capture the corporal expression in a ps-de- deux from the Romeo and Juliet ballet, so I used bolts for the dancers' strong legs, "" the Peruvian artist explains. He may have sadly passed away in 2010 but the designer's fashion house is still going strong, with Sarah Burton - the creative director of Alexander McQueen - designing Kate Middleton's wedding dress in 2011. You can make a round of your favorite department stores, shoe boutiques and online retail shops to look for the best pair. swarovski crystal sale With the discovery of diamonds in the Northwest Territories and Nunavut in 1991, Canada has risen to become one of the top three diamond producers in the world in terms of value, behind Botswana and Russia. Most sites have credit card information encryption on their check out pages these days, but make sure you check for the banner at the bottom of the page that declares encryption.. mulberry york factory shop Truckers should not receive the bad end of the deal; therefore, they need to get involved as much as possible with the various MBUF conferences that are hosted annually and even attend in groups/associations to show devotion. [url=http://www.katiehildebrand.co.uk]http://www.katiehildebrand.co.uk[/url

ウィンドウズ7 ダウンロード Glencross chose to forgo his final two years of college eligibility, signing a professional contract with the Anaheim Mighty Ducks on March id="cite_ref-LOH_3-1" class="reference">[4] He was assigned to the team's American Hockey League (AHL) affiliate, the Cincinnati Mighty Ducks, to complete the 2003-04 season. Windows 7 Ultimate Service Pack 1 key Afhsnrtbl Windows MultiPoint Server 2012 Standard product key nufuai 996049 sauvegarde windows 7 558377 windows 7 systemwiederherstellung
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

ddptwtyn 10/06/1392 - 02:16 |
ddptwtyn
The move was first announced by Illinois Democratic Sen. There have been many reports of footprints in the area. http://www.shillitoe.co.uk The reasons you can purchase it for the most part over-the-counter stores is since it is not heavily distributed and also the producers don want it that way of preventing companies counterfeiting their product. HerSolution performs this by gradually delivering minerals and vitamins in to the body and particular the body hormones. louboutin uk My biggest turnoff in a guy is someone who tries so hard to impress, be it through money, job, connections, etc. Either of these can turn your baby blues or browns into red, tender puffs. Denim separates, leather, outerwear, handbags, shoes, lingerie, jewelry, two limited edition Motorola mobile phones and a signature fragrance are tailored for the girl about town intent on raising brows. Slowly return your cheek and eye to the normal position. http://www.troutcreekflies.com games for girls are not a new idea. You may need to reach them also if they do not provide feedback on their entree or with any other open matters to discuss. mulberry studios If you are cooking a simple meal, add some seasonings and fresh herbs to add some flavor.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

rzwxoyzl 10/06/1392 - 14:22 |
rzwxoyzl
The greatest failure of this legislation was its failure to address the cause of this crisis: the bad mortgage loans and the foreclosure crisis that resulted from it. Even though it not a public holiday, some regions in China celebrate Christmas-like traditions. Microsoft Office Professional Plus 2013 key Xbntdc windows 7 ultimate sp1 product key Microsoft Office Professional Plus 2013 product key Ffrozq Memberships range from $19.95 to $174.95 per year. SQL Server 2008 R2 Enterprise serial office 2010 professional plus product key 8588577109
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

Heisteabize 10/06/1392 - 23:43 |
Heisteabize
EAH thats right 8230 cheerleaders are athletes and ALL STAR cheerleading is a sport. get used to it. p. s. for all of us cheerleaders out there we are amazing. no questions asked October 3, 2008 at 1:19 pm 58 kimmie says: I think that cheerleading is a sport because we all work our a** off during practice every day. It makes me upset when people say it is not a sport. They have never done it. They have never experienced what we go through. So i disagree with them completely! We sweat, we stretch, we run, we have to lift and throw people in the air, we have to catch our flier, we have to work out, we have to smile whether we want to be there or not, wholesale jerseys,wholesale nfl jerseys,cheap nfl jerseys,wholesale mlb jerseys,wholesale nba jerseys,cheap jerseys from china we have to be at practice morning and afternoon, we cheap soccer jerseys china have to have a good attitude, we wholesale nike nfl jerseys have to be tight as hell. That is just some of the stuff we do. So i think it is a 100% sport. October 4, 2008 at 4:48 pm 59 jade says: i am a cheerleader i practice everyday after school from 2:30 to 6:00 we stretch for 20mins that includes every split and staying in them and not touching the ground. then we tummbel standing back handsprings, standing tucks, and then put them together in are running tummbling. no matter how scared still throwing it and hoping we make it over, or dont over rotate. we perfect are dances for hours makeing sure were tight and we no were doing it right wen the next day are arms are throabing because we made everymotion its own by staying tight. we throw girls in the air while there bodys twist 3 times around before we have to catch them. we compete and give it are all just like any sport team would. we condition, everyday after practice and are in beter shape then most sport teams. we run miles, even wen were at are breaking point we Discuss: http://www.waseca.com/Forums/memberlist.php?mode=viewprofile&u=507626
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

lfrheatb 13/06/1392 - 07:53 |
lfrheatb
- Genesis 4:3-5In the Catholic Church, an Erntedankfest is documented as early as the 3rd Century, but due to different climate zones throughout the world, there is no universally agreed-upon date.. For directions or infocall Mary at 434-656-1472. Norton AntiVirus 2013 product key Hidden between two office buildings, California Scenario sculpture garden, created by famed artist Isamu Noguchi, has areas devoted to the state's varying geography: There's a mini redwood forest, a tiny desert, and a little mountain stream. The base of a tamal is corn, or maize, a crop cultivated by the Meso-american Indians since pre-Columbian times. Windows 7 Enterprise product key We still aren't wearing silver jumpsuits or flying around on jetpacks like some movies have suggested, nevertheless, sci-fi can sometimes give us a glimpse of the world of tomorrow--and, occasionally, help to shape that world. Make sure to pick up subway maps and information about local tourist hot spots for your guests in case they have time to do a little bit of sightseeing. windows 7 enterprise sp1 key Traditionally, when picking the flower girl dress the color AND fabric was usually expected to complement the bride's dress - either white, cream or champagne and silk or satin. Exchange Server 2007 Standard and Enterprise Editions clé Don't get stuck in white shirt-black necktie only; a patterned shirt with a bright bow neck tie could be a fashionable look when paired with a solid coloured suit.. This trait is inherent in all of the big names in the business; call it photogenic magnetism or an ability to seduce the camera. windows 7 home premium product key In search of a solution, he undertook studies on human anatomy at the University of Southern California..
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

rhknfhjo 13/06/1392 - 15:19 |
rhknfhjo
The head fears of botox no longer prevail besides although licensed are a low number of cases each year that result from negative side effects of botox, certain is sunny that botox is here to stay.. Just make sure they're not too tight, so that the material isn't stretched and they don't make your bottom stick out (they'll also be more comfortable). louis vuitton uk shop Katie you been there n back?"Well folks, it looks like found the site first, followed closely by The virtual prize for going there was a trip to Tibbett-Land for 1 to "virtually" have fun in the sun with Bette and Tina and to have any dreams you have fulfilled there!!! So I guess I have to send both of you there! lol OK now, that was fun, but let me post it again for you. You should take proper precautions if you play the game. louboutin uk Alcantara kind of looks like a suede-y material, but it isn't suede and although is found in a greyish mushroomy color, it isn't found in dark brown. Isn that worth something? you can possibly be wondering, what if it goes away from fashion? Well, Vuittons are not fad bags. Since then the business has expanded its range as it developed a state-of-the-art manufacturing facility in the city of Milan. In winter and in colder climates, flannel pajamas are preferred by many men for maximum nighttime warmth. swarovski outlet However, the professionals can make use of sewing machines because it is convenient for them to execute the work effectively.. A logical place to start is with the search for available arts schools for those that desire certification in their creative interests. mulberry unit norwich community hospital Sometimes we "allow" others to maintain certain behavior because it FREES us up to do whatever it is that we want to do.!!! But what happens when we get bored with what we were doing.??? We look at our partner that is still engaged in their activity and we lash out that they are addicted to SUCH n SUCH.!!! Since it is no longer in our interest for the spouse to be occupied we find fault in their behavior.!!! [url=http://www.katiehildebrand.co.uk]http://www.katiehildebrand.co.uk[/url
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

pcslgsua 14/06/1392 - 02:33 |
pcslgsua
He was given a seat on the Council of the New England Company in 1620. Compared to other flours, coconut flour contains more fiber and less carbohydrate content, making it a good option if you want to increase your fiber intake, have diabetes or are watching your weight. Visio Professional 2010 key sale Jbhlmp cheap win 7 key codes's website Windows 7 Professional sp1 product key Udzmsf A Schiotz tonometer reading with a 5.5 g weight was 5. Exchange Server 2007 Standard and Enterprise Editions product code buy windows 7 key 7187470337
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

bxtubjeh 14/06/1392 - 08:35 |
bxtubjeh
pc ウィンドウズ7 Jacket model if you would like pick, then proper is required essentially the most focus inside areas of the particular shoulder. Office Professional Plus 2010 key sale Geydqkcgo Visual Studio 2010 Ultimate key fsltuu 997376 internet explorer 10 windows 7 839968 windows 7 testversion
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

zwhcnhgm 15/06/1392 - 22:45 |
zwhcnhgm
But it is truly, I think, of that kind of caliber," Klassen said Thursday. So later. louis vuitton uk On the way I stopped at my local Timmy's and ordered a double double for da gal and a regular for me. The OFFP dealt with more than 300 oil companies and with more than 3,500 companies that supplied humanitarian goods. louboutin sale This also works very well if whom ever you are sleeping with has cold feet as well. Stella McCartney has long been a favorite designer among celebs, and has mastered the technique of designing pieces that appeal both to women's feminine curves and chic style. Another feature that distinguished quality jeans is their herringbone pattern. There are shops for example, who offer green 5000 brochure printing 8.5 x 11 services to save the environment. swarovski earrings In fact, it has become an important item of women's wardrobe. It is more commonly caused by wearing inappropriate footwear that does not fit well. mulberry court Prevention with products such as HartGard is recommended.. swarovski bracelets

Add some radicchio? No label.. Financial assets have actually come down substantially from when the credit crisis started in 2007, but they are making a brief rally here and personally I think it is about over. louis vuitton uk bags They also know, if they don't have good allies, they are toast. Bead Bio - A native of Lexington, Kentucky, Michelle has lived in North Carolina since 2000. christian louboutin outlet The better notion is investing today for a more profitable tomorrow.. The punching bag is one of the best tools out there. Visitors to your website are not clicking on the ad when they see it. Kamdeepak capsules have been designed to help males who suffer with low libido and want to treat the problem safely and naturally.. swarovski uk I think these name are timeless even though they skipped a generation snice they came back again.. This is great for discreet nursing and lulling your baby to sleep. mulberry zinia Shopping on the Internet allows you to easily compare deals at different sites.
تعداد مطالب: 0 | نظرات: 0
لینک مطلب :
[ پاسخ ]

اطلاعات
ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد


    Site Adminمشاوره آنلاین با دکتر

    Web Masterطراح سایت

بازديدكننده گرامي کدامیک از موضوعات اینترنتی شما را بیشتر مجذوب میکند ؟


=======================

مطالب سایت
Tebghanoonesina

حکيم فرياد پورمحمد دانشجوي دکتراي پزشکي دانشگاه آزاد تبريز

تلفن: 978 8888 0914

922 888 09333

281 4791 0411

---------------------

عضو انجمن همراهان طب سنتی آذربایجان شرقی

---------------------

سامانه پیام کوتاه:

30009900034060

---------------------

شماره حساب ها:

حساب سيباي ملي

0101396453009
شماره کارت ملي
5743 9872 9911 6037
شماره کارت اقتصاد نوين
4155 3420 1211 6274
--------------------------

نام کاربري :  
کلمه عبور :  
  

آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 29
کل: 1680
کل نظرات: 26989
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 3
این ماه: 240
کل: 91219
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: WalterAspinall4
{prostats}